Εσωτερική αξιολόγηση

Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας

Στόχος Βελτίωσης: Αξιοποίηση και Ανανέωση Σχολικής Βιβλιοθήκης

Η οργάνωση, ανανέωση και λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης μπορεί να υποβοηθήσει το έργο των
εκπαιδευτικών και των μαθητών/-ητριών, υποστηρίζοντας τόσο τη διδακτική διαδικασία όσο και
την εφαρμογή εναλλακτικών εκπαιδευτικών διαδικασιών. Με την κατάλληλη οργάνωση και αξιοποίηση μπορεί να αποτελέσει έναν φυσικό χώρο για ερευνητική και κριτική σκέψη των μαθητών/-ητριών μέσα από τη χρήση πολλαπλών βιβλίων-πηγώνγνώσης. Το προτεινόμενο Σχέδιο Δράσης αποσκοπεί:
• στη βέλτιστη διαχείριση και αξιοποίηση ενός σχολικού χώρου μέσα σε κάθε τάξη του σχολείου μας
ώστε να μετατραπούν σε μια πλήρως λειτουργική δανειστική σχολική βιβλιοθήκη.
• στην ενίσχυση του αναγνωστικού ενδιαφέροντος και της φιλαναγνωσίας των μικρών μαθητών/-ητριών.
• στη χρήση της σχολικής βιβλιοθήκης ως χώρου επικοινωνίας, συνεργασίας και συναισθηματικής
αυτορρύθμισης όλων των μαθητών/-ητριών.