Υγιεινή Διατροφή!

Στα πλαίσια της θεματικής ενότητας «Υγιεινή διατροφή» υλοποιήθηκαν δραστηριότητες προκειμένου τα παιδιά να γνωρίσουν τις ομάδες των τροφών, τη διατροφική αξία καθώς και τις επιπτώσεις στην υγεία των προϊόντων που καταναλώνουμε. Μέσα από δράσεις και συζήτηση έγινε προσπάθεια ώστε να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα για μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή.

Τα παιδιά έφτιαξαν την δική τους πυραμίδα μεσογειακής διατροφής

IMG 0549                            IMG 0548

IMG 0547                                                 IMG 0546 IMG 0545

Μιλήσαμε με τα παιδιά για την εποχικότητα των φρούτων και δώσαμε έμφαση στα φρούτα του φθινοπώρου. Έφεραν στο σχολείο τα ανάλογα φρούτα και τα παρουσιάσαμε στην παρεούλα.

IMG 0551Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περιεργαστούν τα φρούτα και να τα επεξεργαστούν και με άλλες αισθήσεις πέραν της όρασης. Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά έκαναν ένα τεστ γεύσης όπου με κλειστά τα μάτια κρατούσαν το φρούτο και έπειτα το δοκίμαζαν. Με τις αισθήσεις της αφής και της γεύσης προσπαθούσαν να καταλάβουν το φρούτο που είχαν μπροστά τους.

Στη συνέχεια φτιάξαμε όλοι μαζί φρουτοσαλάτα όπου τα παιδιά απόλαυσαν με τους συμμαθητές τους.

IMG 0550

IMG 0543                                       IMG 0540 IMG 0542

IMG 0541IMG 0544

Τέλος, διαβάσαμε την ιστορία «ο μικρός Ορέστης έχει ορέξεις και πόνο στην κοιλιά» που μιλάει για την αξία μιας υγιεινής και ισορροπημένης διατροφής.

IMG 0552

Τα παιδιά εξέφρασαν απορίες, προβληματισμούς και κάναμε όλοι μαζί μια εποικοδομητική συζήτηση για την αξίας της σωστής διατροφής στην υγεία μας, στη διάθεση μας και στη ζωή μας γενικότερα.