Συνάντηση Γονέων Νέων Μαθητών του νηπιαγωγείου μας

1

Την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η συνάντηση γονέων των νέων μαθητών του νηπιαγωγείου μας. Η συνάντηση έλαβε χώρα στην αίθουσα του σχολείου μας και διήρκεσε από τις 09:30 έως τις 10:30.

Θέμα της Συνάντησης ήταν η “Ομαλή Μετάβαση στο Νηπιαγωγείο”
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, ενημερώσαμε τους γονείς για το πρόγραμμα και τις δραστηριότητες του νηπιαγωγείου, προσφέροντας πολύτιμες συμβουλές και οδηγίες για να διευκολυνθεί η μετάβαση των παιδιών στο νέο σχολικό περιβάλλον.

Συγκεκριμένα, συζητήσαμε τα εξής:

– Τη φυσιογνωμία του νηπιαγωγείου.

2

– Την ταυτότητα του μαθητή του νηπιαγωγείου.

3
– Τον ρόλο των γονέων στη σχολική ζωή των παιδιών.

55
Συμβουλές και προτάσεις για να βοηθήσουν τα παιδιά τους να προσαρμοστούν στην καινούργια τους καθημερινότητα.

– Τρόπους επικοινωνίας και συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου.

8

Οι γονείς συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση, θέτοντας ερωτήματα και μοιράζοντας ανησυχίες τους. Οι εκπαιδευτικοί απάντησαν σε όλες τις απορίες, διασφαλίζοντας ότι οι γονείς αισθάνονται ενημερωμένοι και άνετοι για τη νέα σχολική χρονιά.

Η παρουσία σας και η ενεργή συμμετοχή σας συνέβαλαν σημαντικά στην επιτυχία της συνάντησης.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξή σας και ανυπομονούμε να συνεργαστούμε για την ομαλή και ευχάριστη ένταξη των παιδιών σας στο νηπιαγωγείο.