Προετοιμασία για την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό

Η ώρα του διαλείμματος του νηπιαγωγείου συμπίπτει κάποιες μέρες της εβδομάδας με το μάθημα της Γυμναστικής της Α’ τάξης του συστεγαζόμενου Δημοτικού σχολείου. Τα νήπια συνεχώς χαιρετούν τους περσινούς τους φίλους και με ιδιαίτερη χαρά και προσήλωση τους παρακολουθούν την ώρα της Γυμναστικής. Την Δευτέρα 18/12/2023, κατόπιν συνεννόησης, τα παιδάκια του νηπιαγωγείου μας συναντήθηκαν την τελευταία ώρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου με τους μαθητές της Α’ Δημοτικού και έπαιξαν όλοι μαζί σε 2 μεικτές ομάδες (νηπιάκια και πρωτάκια αναμείχθηκαν σε κάθε ομάδα) ένα παιχνίδι ταχύτητας με μπαλάκια που είχε ετοιμάσει η γυμνάστρια του Δημοτικού. Όλα τα παιδιά πέρασαν υπέροχα, ιδιαίτερα τα νήπια που τους δόθηκε η ευκαιρία να ξαναπαίξουν με τους παλιούς τους φίλους!
μετάβαση
μετάβαση2
Την Πέμπτη 21/12/2023 οι μαθητές και οι δασκάλες της Α’ τάξης του συστεγαζόμενου Δημοτικού σχολείου μας επισκέφθηκαν και μας τραγούδησαν τα κάλαντα των
Χριστουγέννων. Την άλλη μέρα φορέσαμε κι εμείς τα χριστουγεννιάτικα σκουφάκια μας, πήραμε τα τριγωνάκια μας και ανταποδώσαμε την επίσκεψη στο Δημοτικό, όπου
τραγουδήσαμε κι εμείς τα κάλαντα και μοιράσαμε ευχές.
κάλαντα1
κάλαντα2
Ευχαριστούμε τον Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του 10ου Δημοτικού Σχολείου
Τρίπολης για την θερμή υποδοχή και την άψογη συνεργασία μας!