eTwinning: Ευχές από Ελλάδα και Ευρώπη

Το φετινό μας έργο eTwinning ξεκίνησε τον Νοέμβριο, έχει τίτλο «Little explorers in action»  και το θέμα του είναι «Μνημεία του τόπου μας». Oι χώρες που συμμετέχουν είναι η Ελλάδα, η Κροατία, η Βουλγαρία και η Ισπανία. Στην αρχή γνωριστήκαμε όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και κάθε νηπιαγωγείο παρουσίασε ένα μνημείο του τόπου του. Τα παιδιά του δικού μας νηπιαγωγείου επέλεξαν να παρουσιάσουν το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου. Έψαξαν στο διαδίκτυο για φωτογραφίες και πληροφορίες και τις ανεβάσαμε στο Twinspace του έργου μας. Ακολούθως γνωρίσαμε και τα μνημεία των άλλων σχολείων και μάθαμε πολλά καινούργια πράγματα που μας εντυπωσίασαν!
Στιγμιότυπο οθόνης 2024 01 02 181259 Στιγμιότυπο οθόνης 2024 01 02 181331
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία φτιάξαμε μία χριστουγεννιάτικη κάρτα με ευχές στη γλώσσα του κάθε σχολείου και την στείλαμε στις οικογένειές μας.
magic wishes 5
Από όλους εμάς «ΚΑΛΕΣ ΓΙΌΡΤΕΣ» και μακάρι οι ευχές όλων των παιδιών να πραγματοποιηθούν το νέο έτος!