Το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στην οδό Σκεπαστού 24 πίσω από το γήπεδο του Πανθρακικού Σταδίου. Στο νηπιαγωγείο μας λειτουργεί τμήμα  πρόωρης υποδοχής,  τρία τμήματα Βασικού Υποχρεωτικού Προγράμματος και ένα τμήμα  Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος.

Ο βασικός μας σκοπός είναι η ασφάλεια των παιδιών, αλλά και η εκπαίδευσή τους μέσα από βιωματικούς τρόπους διδασκαλίας με χρήση σύγχρονων εργαλείων και μεθόδων. Επιπλέον σκοπός μας  είναι η ολόπλευρη και ισότιμη ανάπτυξη των μικρών παιδιών. Τα παιδιά αναπτύσσονται σωματικά (φυσική αγωγή), συναισθηματικά, νοητικά και κοινωνικά.  Μέσα από ελκυστικά, κατάλληλα διαμορφωμένα και εμπλουτισμένα περιβάλλοντα, τα παιδιά γνωρίζουν τον κόσμο και αυτό είναι το βασικό κίνητρο μας για τη μάθηση σε αυτές τις ηλικίες. Για παράδειγμα, περιβάλλοντα ελκυστικά και πλούσια σε ερεθίσματα αποτελούν το υλικό της τάξης μας. Τα παιχνίδια της αυλής, οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, το εποπτικό υλικό και γενικότερα οι παροχές, που προσφέρονται στο σχολείο αποτελούν και αυτά το περιβάλλον μάθησης, τον κόσμο δηλαδή, ο οποίος διεγείρει τη φυσική περιέργεια του παιδιού και το προκαλεί να μαθαίνει.

Η μεγαλύτερη ανταμοιβή μας έρχεται μέσα από τα χαμογελαστά πρόσωπα των μαθητών μας!!