Εγγραφές

Στο Νηπιαγωγείο μας εγγράφονται όλα τα νήπια και προνήπια που ανήκουν σε αυτό, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου. Από το σχολικό έτος 2020-2021 η φοίτηση των προνηπίων και των νηπίων είναι υποχρεωτική σε όλους τους Δήμους της χώρας. Νήπια θεωρούνται οι μαθητές που στις 31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν ηλικία πέντε (5) ετών, ενώ προνήπια οι μαθητές που στις 31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν ηλικία τεσσάρων (4) ετών. Σημειώνεται ότι η «αποδοχή» της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα τη φοίτηση του νηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα. Οι γονείς/κηδεμόνες, εκτός από την αίτηση – υπεύθυνη δήλωση εγγραφής, οφείλουν να προσκομίσουν με επίσκεψή τους στη σχολική μονάδα τα προβλεπόμενα παραστατικά, όπως ορίζονται από την εκάστοτε εγκύκλιο.

Για τις εγγραφές του σχολικού έτους 2021-2022 δείτε εδώ.