Ξεκίνησαν οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς,

Οι εγγραφές στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (νηπιαγωγεία και δημοτικά) για το σχολικό έτος 2021-2022, θα πραγματοποιηθούν από την 1η έως τις 20η Μαρτίου 2021. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Για το σχολικό έτος 2021-22 στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές γεννημένοι το 2016 και το 2017. Η εγγραφή στο νηπιαγωγείο γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής, την οποία υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των νηπίων/προνηπίων. Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί και με αυτοπρόσωπη παρουσία στο Νηπιαγωγείο.

Επιπλέον, πρέπει να προσκομίσετε με επίσκεψή σας στη σχολική μονάδα τα εξής παραστατικά:

• αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. συμβόλαιο , λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση),
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο,
  • φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού από το βιβλιάριο υγείας του μαθητή/τριας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια,
  • εάν ο μαθητής/τρια πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση,
  • εάν ο μαθητής/τρια πρόκειται να φοιτήσει στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο τμήμα πρόωρης υποδοχής, την σχετική αίτηση εγγραφής και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά,
  • εάν ο μαθητής/τρια έχει διαγνωστεί με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, τη γνωμάτευση από Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ) ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία,
  • εάν οι γονείς του μαθητή/τριας βρίσκονται σε διάσταση ή είναι διαζευμένοι, τη Δικαστική Απόφαση ή το Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας,
  • εάν ο μαθητής/τρια είναι αλλοδαπός, τη ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική εγκύκλιο.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.