Code Week 2024

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 10 30 235047Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει για δεύτερη χρονιά στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, μια πρωτοβουλία που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Την φετινή χρονιά αποφασίσαμε να ενταχθεί στο θέμα που μελετάμε αυτές τις μέρες. Ασχοληθήκαμε με τα σχήματα και τα χρώματα μέσα από γνωστά έργα τέχνης. Τα παιδιά γνώρισαν τους ζωγράφους, παρατήρησαν τα έργα τέχνης, μελέτησαν τα σχήματα, δημιούργησαν δικά τους έργα τέχνης, κάτι που τους άρεσε πολύ ! Έτσι, και για την Εβδομάδα Κώδικα αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την τέχνη.

Αφού εξοικειωθούμε με τον πίνακα του Πάουλ Κλέε “Ρυθμός, ρυθμικός”, παίζουμε με το μοτίβο μέσα από μια παρουσίαση Power Point και έπειτα καλούμε τα παιδιά αφού μόνο εκείνα ξέρουν τον κώδικα- μοτίβο του Κλέε (μαύρο- γκρι- άσπρο) να σπάσουν τον κώδικα σε ένα μυστικό πίνακα. Θα πρέπει να ζωγραφίσουν με τα χρώματα του ζωγράφου τον πίνακα αντιστοιχώντας τον κάθε αριθμό στο κουτάκι με το σωστό χρώμα. Το φύλλο εργασίας είναι εμπνευσμένο από τον τρόπο εργασίας της ψηφιακής τέχνης pixel art.

Παρουσίαση εδώ

Φύλλο εργασίας με τον πίνακα εδώ.

Παρουσίαση webex: ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΤΙΒΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΟΥΛ ΚΛΕΕ

Κωδικός: cw24-rxzpR