Μαθητικοί διαγωνισμοί

4ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργίας ψηφιακού παιχνιδιού.

“Το μάθημα… παιχνίδι”

Διοργάνωση: Ελληνική Δημοκρατία  Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας, Πανελλήνια Ένωση Πτυχιούχων  Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών.

Το παιχνίδι μπορεί να περιγραφεί ως μία δομημένη ή ημιδομημένη δραστηριότητα συνεργατικού ή ανταγωνιστικού χαρακτήρα, ατομική ή ομαδική. Η στοχευμένη αξιοποίηση παιγνιωδών
δραστηριοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασία αξιοποιεί τη ψυχολογική προδιάθεση των μαθητών για παιχνίδι, μετατρέποντας συγκεκριμένες μαθησιακές δραστηριότητες σε ευχάριστες εμπειρίες. Με τον τρόπο αυτόν, το παιχνίδι ως εκπαιδευτικό εργαλείο, ενισχύει όχι μόνο την υποστήριξη συγκεκριμένων μαθησιακών στόχων, αλλά και την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, της συνεργατικής επίλυσης προβλημάτων
και της δημιουργικότητας.

Εμείς συμμετέχουμε με ένα ψηφιακό επιτραπέζιο παιχνίδι με τίτλο: ¨Ζώα σε χειμερία νάρκη”

Τελικά η ιδέα μας, άρεσε και πήραμε την 1η θέση, μπράβο στα παιδιά μας!!

ID052 ΒραβείοΣχολείου 3οΝηπιαγωγείοΦερώνΈβρου page 0001

collageξξ

Δημιουργώντας τα δικά μας παιχνίδια: Από το χθες στο σήμερα

11ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός που συνδιοργανώνουν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και
Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης
και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού.

Συμμετέχουμε με ένα μηχανικό επιτραπέζιο παιχνίδι, φιδάκι με την Beebot, το οποίο συνδέσαμε με το πρόγραμμα Helmepa :”Η φίλη μας η θάλασσα”

collageξξsg

Διαγωνισμός φιλοζωίας 2023-2024

1 ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοζωίας με θέμα: «Συμβιώνοντας με τα ζώα»

Σκοπός της δράσης είναι να βελτιώσει τα πρότυπα της καλής συμβίωσης των ανθρώπων με τα ζώα και να προαγάγει τη Φιλοζωία και την καλή συμπεριφορά απέναντι στα ζώα ως μια αξιακή διάσταση του πολιτισμού μας. Ο δεσμός μεταξύ ανθρώπου και ζώου είναι μια αμφίδρομα ωφέλιμη και δυναμική σχέση, που επηρεάζεται από συμπεριφορές απαραίτητες για την υγεία και την ευεξία και των δύο.

Ετοιμάσαμε λοιπόν ένα σποτάκι για να συμμετέχουμε και πήραμε την 3η θέση!!!

ΦΙΛΟΖΩΙΑ

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός της Παιδικής Helmepa με θέμα: “Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες”

Καλή μας επιτυχία!!!