Σχολική Βιβλιοθήκη

Η Σχολική Βιβλιοθήκη αποτελεί μεταξύ άλλων εναλλακτικό περιβάλλον μάθησης, χώρο κοινωνικοποίησης και προαγωγής της φιλαναγνωσίας, καθώς και ένα χρήσιμο, υποστηρικτικό εργαλείο για την οργάνωση και διεξαγωγή της διδασκαλίας.

Η βιβλιοθήκη του Σχολείου μας διαθέτει στη συλλογή της βιβλία, περιοδικά, επιτραπέζια, οπτικοακουστικό υλικό (DVD, CD), εγκυκλοπαίδειες, ελληνικά και ξενόγλωσσα λεξικά.

Όλα τα παραπάνω μέσα πληροφόρησης και ο τεχνολογικός εξοπλισμός της βιβλιοθήκης προσφέρονται στους μαθητές και στο εκπαιδευτικό προσωπικό, με στόχο τη διάδοση της πληροφορίας, την υποστήριξη του αναλυτικού προγράμματος και τη διδασκαλία δεξιοτήτων διαχείρισης της πληροφορίας μέσα σε ένα ελκυστικό περιβάλλον μάθησης.

Οι μαθητές/τριες οφείλουν:

Να διατηρούν τα βιβλία και τα άλλα τεκμήρια που δανείζονται σε καλή κατάσταση.
Nα επιστρέφουν τα βιβλία εγκαίρως.