Αρχική » Ανακοινώσεις » Οδηγίες για σύγχρονη τηλεκπαίδευση (Webex)

Οδηγίες για σύγχρονη τηλεκπαίδευση (Webex)

Προσοχή: Οι οδηγίες που ακολουθούν παρουσιάζουν την εγκατάσταση της εφαρμογής τηλεκπαίδευσης Webex στον υπολογιστή των μαθητών. Σημειώνεται πως η εγκατάσταση είναι δυνατή σε Η/Υ με λειτουργικό σύστημα Windows ή macOS (δεν είναι δυνατή σε Η/Υ με λειτουργικό Linux, ούτε σε Tablet ή κινητό τηλέφωνο). Μπορεί όμως να γίνει χρήση της πλατφόρμας και από κινητό ή tablet, μέσω Web Browser (Firefox, Chrome, Edge κλπ.) αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα είναι εφικτές κάποιες χρήσιμες λειτουργίες (όπως π.χ. το “κατέβασμα”-Save αυτών που θα βλέπει ο μαθητής στην οθόνη του και στον υπολογιστή του)

Βασική παρατήρηση: Αν κάποιοι από εσάς έχετε ήδη “κατεβάσει” τη συγκεκριμένη εφαρμογή από το διαδικτυακό τόπο της εταιρείας, πρέπει οπωσδήποτε να την απεγκαταστήσετε και στη συνέχεια να προχωρήσετε σε εκ νέου εγκατάσταση σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες.