Μαθήματα σύγχρονης εκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, μετά την αναστολή λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών για την ανάσχεση της μετάδοσης του κορωνοϊού, το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη για παροχή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, χρησιμοποιεί τις ειδικά διαμορφωμένες ψηφιακές πλατφόρμες και τα ψηφιακά εργαλεία που ενεργοποίησε το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την πραγματοποίηση μαθημάτων.

Στο πλαίσιο αυτό, παράλληλα με τις ασύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας που πραγματοποιούνται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, αυτή την εβδομάδα θα ξεκινήσει η εφαρμογή σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων Webex.

Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι, σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν αποσκοπεί να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση, ούτε να καλύψει την ύλη, αλλά αποτελεί ένα πρόσφορο εργαλείο, για να κρατήσουν οι μαθητές επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες έκτακτες συνθήκες που βιώνουμε.

Θα λάβετε μέσα από το eclass το πρόγραμμα των τηλεδιασκέψεων αυτής της εβδομάδας (7-10 Απριλίου 2020). Πατώντας στο όνομα κάθε εκπαιδευτικού, ο ατομικός του σύνδεσμος (link) θα σας οδηγήσει στην εικονική τάξη του.

Ευχόμαστε σύντομα να ξεπεράσουμε αυτή τη δύσκολη συγκυρία, να γεμίσει το προαύλιο του σχολείου μας και πάλι με τις χαρούμενες φωνές των παιδιών μας και προσβλέπουμε σε μία γόνιμη συνεργασία μαζί σας, για να έχουμε θετικά αποτελέσματα στο εγχείρημά μας.

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια                                                   Η ομάδα υποστήριξης σύγχρονης εκπαίδευσης

Θ. Παπαϊωάννου                                               Μ. Βιλλιώτη, Π. Κοτσίκης, Κ. Παπασωτηρίου