Οδηγίες για Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί κηδεμόνες και μαθητές,

σας ενημερώνουμε ότι εκτός από τα τμήματα ασύγχρονης διδασκαλίας που έχουν δημιουργηθεί, τα οποία με μεγάλο ενδιαφέρον έχετε πλαισιώσει, θα δημιουργηθούν και σύγχρονες ψηφιακές τάξεις.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε την προσοχή σας!

Την ηλεκτρονική διεύθυνση της τάξης που σας στέλνεται, δεν πρέπει να την δημοσιεύσετε στο διαδίκτυο (Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης πχ Instagram, Facebook κ.α.). Αυτό θα διαφυλάξει την ασφάλεια της ψηφιακής τάξης.

Κατά την σύνδεση ο μαθητής πρέπει να γράψει το πραγματικό όνομα του, αν του ζητηθεί το email δεν χρειάζεται να το γράψει.

Κάθε φορά που θα γίνεται μάθημα θα χρησιμοποιείτε την ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση που αντιστοιχεί στον καθηγητή του μαθήματος. Ο κάθε καθηγητής θα σας στείλει την δική του ηλεκτρονική διεύθυνση για να συνδεθείτε.

Οδηγίες για τη σύνδεση μπορείτε να δείτε εδώ .

Ο πιο απλός και γρήγορος τρόπος είναι μέσω web browser (π.χ internet explorer, chrome κ.τ.λ.) χωρίς να εγκαταστήσετε τίποτα απολύτως (στις παραπάνω οδηγίες , ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PC 1os τρόπος) .Μπορείτε φυσικά να συνδεθείτε με κινητό (smartphone) ή με tablet.

Για τους μαθητές της Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΠΡΩΤΗ δοκιμαστική συνάντηση την Πέμπτη 02/04/20 στις 11:00 π.μ.

Για τους μαθητές της Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΠΡΩΤΗ δοκιμαστική συνάντηση την Παρασκευή 03/04/20 στις 11:00 π.μ.

Είναι μια δύσκολη και πρωτόγνωρη κατάσταση για όλους μας. Το εγχείρημα είναι μεγάλο και χρειαζόμαστε την συνεργασία σας!

Σας περιμένουμε όλους!

Με εκτίμηση,

H Διευθύντρια                                             Οι Συντονιστές συναντήσεων

Παπαιωάννου Θ.                                           Βιλλιώτη Μ., Κοτσίκης Π., Παπασωτηρίου Α.