3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΥΜΗΤΤΟΥ

Η ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Λειτουργία του Σχολείου στις 04.12.2019

Δεκ 20193

Την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 το Σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω της γιορτής της πολιούχου του Δήμου, Αγίας Βαρβάρας.

«Ως την άκρη του κόσμου» Θέατρο Τζένη Καρέζη

Δεκ 20193

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την παράσταση «Ως την άκρη του Κόσμου» στη σκηνή του θεάτρου «Τζένη Καρέζη».

Η ομάδα C. for Circus ενώνει τις δυνάμεις και τη φαντασία της με την συγγραφέα Μαρία Παπαγιάννη και τον συνθέτη Θάνο Μικρούτσικο, σε μια πειρατική περιπέτεια… «Ως την άκρη του κόσμου»! Γιατί αυτό δεν είναι οι φίλοι; Να πας μαζί κι ως την άκρη του κόσμου… Να πας πίσω στο σπίτι. Όπως είπε κάποτε η Ursula Le Guin, «Σπίτι δεν είναι η μαμά, ο μπαμπάς, τα αδέρφια, οι φίλοι. Το σπίτι δεν είναι καν μέρος. Είναι η φαντασία σου».

Γιορτή για το Πολυτεχνείο

Δεκ 20193

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Ε΄τάξης του Σχολείου μας τίμησαν την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με μια όμορφη γιορτή.

Με την καθοδήγηση του δασκάλου της τάξης κυρίου Νίκου Σιδερά και της μουσικού κυρίας Χρυσάνθης Ζεπάτου, το χρονικό εκείνων των ημερών παρουσιάστηκε με ιδιαίτερη ευαισθησία μέσα από κείμενα, τραγούδια και βίντεο, αποδίδοντας πιστά το μήνυμα της γιορτής.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Ε΄τάξης και στους δασκάλους τους.

Λειτουργία σχολείων την Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019

Νοέ 201926

Την Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019 τα σχολεία της περιοχής μας δεν θα λειτουργήσουν λόγω εκλογών για την ανάδειξη αιρετών μελών των υπηρεσιακών συμβουλίων των εκπαιδευτικών.

Έκτακτη ανακοίνωση

Νοέ 201925

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής και λόγω της κακοκαιρίας «Γηρυόνης», τα σχολεία σήμερα Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2019 θα λειτουργήσουν στις 10:00!

Ανακοίνωση για τον εορτασμό της 17ης Νοεμβρίου

Νοέ 201912

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 09:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, οι μαθητές της Ε΄ τάξης θα παρουσιάσουν στους μαθητές και γονείς του Σχολείου μας εορταστικό αφιέρωμα για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου.

Η γιορτή θα διαρκέσει περίπου μία ώρα και οι μαθητές θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων τους. Την ημέρα αυτή δεν θα γίνουν μαθήματα και δεν θα λειτουργήσει το Ολοήμερο.

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Νοέ 201912

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 το Σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μια όμορφη γιορτή με επετειακά ποιήματα και τραγούδια παρουσίασαν τα παιδιά των Γ΄ και Ε΄ τάξεων και συγκίνησαν όλους τους παρευρισκόμενους. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν η δασκάλα της Γ΄ τάξης κυρία Κλεοπάτρα Στάικου και η μουσικός κυρία Χρυσάνθη Ζεπάτου. Στα πλαίσια της Γιορτής της Σημαίας ορίστηκαν ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες για την παρέλαση της επετείου.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201928

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας συμμετείχε φέτος στο πρόγραμμα «Kids’ Athletics» που υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και τον ΣΕΓΑΣ. Την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2019 τα παιδιά, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, επισκέφθηκαν το Παναθηναϊκό Στάδιο, όπου είχαν και μια απρόοπτη συνάντηση με την Υπουργό Παιδείας κυρία Νίκη Κεραμέως.

Μέσω ενός σύγχρονου συστήματος αυτόματης ξενάγησης μαθητές και δάσκαλοι περιηγήθηκαν στο Στάδιο και έμαθαν την ιστορία του. Στη συνέχεια τα παιδιά, συμμετέχοντας σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες ομαδικού χαρακτήρα με μορφή παιχνιδιού, ήρθαν σε επαφή με αθλήματα του κλασικού αθλητισμού όπως τα αγωνίσματα δρόμου, οι ρίψεις και τα άλματα.

Αναμνηστικά διπλώματα επιβράβευσαν τόσο την προσπάθεια όσο και τη συμμετοχή όλων των παιδιών.

Η τσάντα στο σχολείο

Οκτ 201914

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι για την «Τσάντα στο Σχολείο» ορίστηκαν οι εξής ημερομηνίες:

18 Οκτωβρίου 2019

08 και 22 Νοεμβρίου 2019

06 και 20 Δεκεμβρίου 2019

17 και 24 Ιανουαρίου 2020

07 και 21 Φεβρουαρίου 2020

13 και 20 Μαρτίου 2020

03 Απριλίου 2020

08 και 22 Μαΐου 2020

05 Ιουνίου 2020.

Ενημέρωση γονέων

Οκτ 20193

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ανακοινώσουμε ότι την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019, στις 13.15, θα πραγματοποιηθεί η πρώτη ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς για τις τάξεις Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄.

« Παλιότερα άρθρα

ΔΡΑΣΕΙΣ