ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΣΤΟ 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ

Σήμερα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη άσκηση σεισμού της χρονιάς
IMG 9008 IMG 9007 IMG 9006 IMG 9005 IMG 9004 IMG 9003IMG_9009

Με τις συχνές ασκήσεις σεισμού οι μαθητές προετοιμάζονται καλύτερα, ώστε να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση που συμβεί ένας αληθινός σεισμός και πώς μπορούν να προστατεύσουν καλύτερα τον εαυτό τους.

Μαθαίνουν τι πρέπει να κάνουν μόλις τελειώσει ο σεισμός. Εκπαιδεύονται σε ένα σχέδιο έκτακτης ανάγκης ώστε να ξέρουν τη διαδρομή που θα πρέπει να ακολουθήσουν, για να βγουν γρήγορα και με ασφάλεια έξω από το σχολείο, μετά τον σεισμό.

Κατά τη διάρκεια των ασκήσεων σεισμού, ακολουθούν πάντα με μεγάλη προσοχή τις οδηγίες του δασκάλου σχετικά με τα μέτρα προστασίας τους, στην περίπτωση ενός αληθινού σεισμού.

Είναι σημαντικό να παίρνουν μέρος στις ασκήσεις σεισμού, γιατί προετοιμάζονται κατάλληλα και θα γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν, σε περίπτωση που γίνει ένας αληθινός σεισμός. Μόνο έτσι θα είναι ασφαλείς οι ίδιοι, οι συμμαθητές και οι συμμαθήτριές τους.