6 Μαρτίου- Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Στον όρο «σχολικός εκφοβισμός» (school bullying) συνοψίζονται οι περισσότερες, αν όχι όλες, καταστάσεις εσκεμμένης άσκησης απρόκλητης, συστηματικής και επαναλαμβανόμενης βίας και γενικότερα επιθετικής συμπεριφοράς, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου. Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια τα περιστατικά, που καταγράφονται κι αποδίδονται με αυτούς τους περιφραφικούς τρόπους ολοένα και πληθύνονται. Με αφορμή αυτή την ημέρα αυτή οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας θέλησαν να στείλουν τα δικά τους μηνύματα για τον τερματισμό του σχολικού εκφοβισμού, σε όποια μορφή, και για συμπαράσταση σε όποιον κι αν έχει οποιαδήποτε στιγμή πέσει θύμα αντίστοιχης επιθετικής συμπεριφοράς.