Εγγραφές μαθητριών/τών στην Α΄τάξη Δημοτικού

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες,

Αρχίζουν  αύριο  1η  Μαρτίου  2024  οι  εγγραφές  των  νηπίων,  που  γεννήθηκαν  καθ’  όλη  τη  διάρκεια  του  2018,  στην  Α΄ τάξη  του  δημοτικού  σχολείου  για  το  σχολικό  έτος  2024-2025.  Οι  εγγραφές  θα  διαρκέσουν  έως  20  Μαρτίου  2024  τις ώρες 10:00 – 11:30 ή σε διαφορετική ώρα έπειτα από προσυνεννόηση με τη Δ/νση του σχολείου..

Σύμφωνα  με  τη  νομοθεσία  τα  παιδιά  εγγράφονται  στο  δημοτικό  σχολείο  που  αντιστοιχεί  σε  συγκεκριμένα  γεωγραφικά  όρια  που  έχουν  καθοριστεί  με  συγκεκριμένες  διοικητικές  αποφάσεις.  Συγκεκριμένα,  στο  Δημοτικό Σχολείο Γερανίου  εγγράφονται  τα  παιδιά  που  η  διεύθυνση  κατοικίας  τους  βρίσκεται  στα  παρακάτω  χωροταξικά  όρια:

Άνω και Κάτω Γεράνι, Μόδι, Λουτράκι, Μανωλιόπουλο

Δικαιολογητικά  εγγραφής

1. Πιστοποιητικό  γέννησης  Το  αναζητά  αυτεπάγγελτα  το   Δημοτικό  Σχολείο  Γερανίου και  δε  χρειάζεται  να  ασχοληθούν  οι  γονείς/κηδεμόνες.
  2. Βιβλιάριο Υγείας   του  μαθητή/τριας  ή  οποιοδήποτε  άλλο  στοιχείο  από  το  οποίο  αποδεικνύεται  ότι  έγιναν  τα  εμβόλια  που  προβλέπονται  από  το  Εθνικό  Σύστημα  Εμβολιασμών.
  3. Ατομικό Δελτίο  Υγείας  Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.):  Εκδίδεται  από  παιδίατρο, παθολόγο, καρδιολόγο  κ.λ.π.  ή  από  οποιαδήποτε  δημόσια  δομή  υγείας(νοσοκομείο,  κέντρο  υγείας ).
  4. Έγγραφο που  να  φαίνεται  η  διεύθυνση  μόνιμης  κατοικίας  του  παιδιού(λογαριασμός  ηλεκτρικού, νερού,  τηλεφωνίας  κ.λ.π.).
  5. Βεβαίωση φοίτησης  νηπιαγωγείου:  Το  παραλαμβάνετε  από  το  νηπιαγωγείο  φοίτησης  του  παιδιού  σας.  Το  έγγραφο  αυτό  εκδίδεται  για  την  εγγραφή  του  παιδιού  σας  στο  δημοτικό.  Την  14η  Ιουνίου  2024  θα  αποσταλεί  από  το  νηπιαγωγείο  το  Πιστοποιητικό  φοίτησης  του  παιδιού  σας,  το  οποίο  είναι  το  οριστικό  έγγραφο  εγγραφής.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ!

Στην αίτηση εγγραφής απαιτούνται υπογραφές και των δύο γονέων/κηδεμόνων.

Διαβάστε όλη την εγκύκλιο