Τι είναι η παιδική παχυσαρκία και ποιοι οι τρόποι αντιμετώπισης;

Διαβάστε εδώ το άρθρο της Πηνελόπης Λαγουρού, διαιτολόγου-διατροφολόγου με θέμα την παιδική παχυσαρκία και την αντιμετώπισή της!

Τι είναι η παιδική παχυσαρκία και ποιοι οι τρόποι αντιμετώπισης

Πόση και τι είδους σωματική δραστηριότητα χρειάζονται τα παιδιά;

Ένα άρθρο, από την συνεργάτη μας γυμνάστρια και απόφοιτη ΤΕΦΑΑ Νάντια Μαύρου, σχετικά με την άσκηση στην παιδική ηλικία.

Το θέμα είναι:  Πόση και τι είδους σωματική δραστηριότητα χρειάζονται τα παιδιά;

αθληση και παιδια

To link του άρθρου θα το βρείτε εδω: https://www.fmh.gr/paidia-kai-somatiki-drastiriotita/

Εικαστικές κατασκευές με αφορμή το Halloween

Στο μάθημα των Εικαστικών οι μαθητές της Β΄τάξης έκαναν πολύ όμορφες κατασκευές με χαρτόνια με αφορμή το Halloween και το αποτέλεσμα είναι φοβερό!

Μαθαίνουμε για την ανακύκλωση

Στο μάθημα των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές πραγματοποίησαν δραστηριότητες που αναφέρονται στο περιβάλλον και την ανακύκλωση!

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Λόγω της πανελλήνιας ημέρας του σχολικού αθλητισμού, το σχολείο μας πραγματοποίησε, σε συνεργασία με το arena sports club,επίσκεψη στα γήπεδα του Ρέντη. Οι μαθητές άσκησαν το σώμα τους μέσα από πληθώρα αθλητικών δραστηριοτήτων και πέρασαν όμορφα!

Καθαρισμός του πεζόδρομου Περάματος (Δ’ τάξη)

Η Δ΄ τάξη προέβη σε καθαρισμό του πεζόδρομου κάτω από το σχολείο. Συνεχίζουμε να φροντίζουμε τη γειτονιά μας και να την κρατάμε καθαρή, δίνοντας το καλό παράδειγμα σε όλους τους πολίτες! Η Δ΄ τάξη έφτασε μέχρι την Πλατεία Ηρώων! Συγχαρητήρια, παιδιά!

KΘΑΡΙΣΜΟΣ2 1 3