Ανταποδοτική ανακύκλωση χαρτιού

H ανταποδοτική ανακύκλωση χαρτιού πήγε πάρα πολύ καλά φέτος για το σχολείο μας! Μαζέψαμε πολλές σακούλες χαρτιού και παλιών βιβλίων και πήραμε ως ανταπόδοση δυο πακέτα χαρτιών Α4!

dio1 dio2 dio3

Οικοκώδικας Υγιεινής Διατροφής!

Όλοι οι μαθητές μας έφτιαξαν υπέροχους οικοκώδικες υγιεινής διατροφής, κάθε τάξη τον δικό της!

oik1 oik2 oik3 oik4

Θεατρική παράσταση “Η μάχη των γεύσεων”!

Στη σχολική γιορτή λήξης του φετινού σχολικού έτους οι μαθητές μας ανέβασαν τη θεατρική παράσταση”Η μάχη των γεύσεων” , ολοκληρώνοντας έτσι το πρόγραμμα της υγιεινής διατροφής που συμμετείχε το σχολείο μας! Επιπλέον τραγούδησαν τραγούδια για την υγιεινή διατροφή και χόρεψαν μαζί με τους γονείς και φίλους που τους θαύμασαν!

gior4 gior5 gior6 gior3 gior1 gior2

Βεβαιώσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα “Φρούτα, λαχανικά, γάλα”

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς όλοι οι μαθητές μας πήραν τη βεβαίωση συμμετοχής τους στο πρόγραμμα “Φρούτα, λαχανικά, γάλα” !

beb

Κατασκευές από την Γ’ και την Ε’ τάξη!

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης έφτιαξαν μπάλες από μπαλόνια και χαρτοπολτό και οι μαθητές της Ε΄τάξης σπίτια από άδεια κουτιά γάλακτος και αυλές, στις οποίες φύτεψαν φακές!

har1 har2 fa1 fa2

Παιχνίδια με την υγιεινή διατροφή!

Παιχνίδια για την υγιεινή διατροφή από Β΄,Γ΄και Ε΄τάξεις! Διασκεδάζουμε ενώ παράλληλα μαθαίνουμε πώς να τρώμε σωστά, υγιεινά και με έξυπνο τρόπο!

paix5 paix1 paix2 paix3 paix4

Επίσκεψη στην Attica Green EXPO!

Oι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης επισκέφτηκαν την έκθεση Attica green expo. Eπαιξαν επιδαπέδια παιχνίδια, παιχνίδια μνήμης, στρατηγικής, ενημερώθηκαν για τα οφέλη της ανακύκλωσης, φύτεψαν δεντρολίβανα και, φωτογραφήθηκαν με τον δήμαρχο ,Επίσης τους δώρισαν πάνινες τσάντες που περιείχαν ενημερωτικό υλικ;o, μαγνητάκια, καπέλο, μολύβι και σελιδοδείκτη. Στο σχολείο μας δωρίστηκαν, επίσης, δυο γλάστρες με δεντρολίβανο!

at13 at14 at15at1 at2 at3 at5 at6 at7 at8 at9 at10 at11 at12at4 1

Ομάδες καθαριότητας … ώρα για δράση!

Όπως κάθε μήνα έτσι κι αυτόν, οργανώσαμε και αναλάβαμε ανά δύο τάξεις τη φροντίδα για την καθαριότητας του σχολείου μας! Ο Πίνακας μας έτοιμος και οι ομάδες μας συνεχίζουν δυναμικά!

ομ

Μικροί κηπουροί!

Στα πλαίσια του προγράμματος διατροφής που συμμετέχει το σχολείο μας, οι μαθητές της Γ και Δ τάξης, μαζί με την εκπαιδευτικό μας κ. Φωτεινή, φύτεψαν σε πλαστικά μπουκάλια: λαχανικά, όσπρια και βότανα όπως πατάτα, ντομάτα, πιπεριά ,κουκιά, γίγαντες, φασόλια λευκά και μαυρομάτικα, φακές, κινόα, βασιλικό και δυόσμο! Οι μαθητές είχαν τη χαρά να τα βλέπουν μέρα με τη μέρα να μεγαλώνουν!

φυ1 φυ2 φυ3 φυ4φυ6φυ7φυ5domates

Στις παρακάτω φωτογραφίες οι μαθητές της Γ΄ τάξης, αφού φύτεψαν τα λαχανικά τους, έβγαλαν τα φυτά με τις ρίζες τους και παρατήρησαν τα μέρη των φυτών και πώς αναπτύσσονται και στη συνέχεια τα τοποθέτησαν ξανά στα γλαστράκια τους:

φυ8 φυ9 φυ10

Επίσης οι μαθητές της Α και Β τάξης του Ολοήμερου έφτιαξαν την Κυρά Σαρακοστή με ζυμάρι και είδαν τα μπρόκολα και τα κουνουπίδια που φύτεψαν, χρησιμοποιώντας το λίπασμα του κομποστοποιητή, να μεγαλώνουν και να αποδίδουν καρπούς.

λαχανοκηπος1 λαχανοκηπος2