ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΑΘΤΗΩΝ ΜΕ ΤΗ ΦΗΜΙΣΜΕΝΗ “ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ” (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗ Ν.ΑΦΡΙΚΗ)

ΜΕ ΠΡΩΤΟΒΟΛΙΑ ΤΗΣ ΔΑΣΚΑΛΑΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΥΡΙΑΣ ΜΑΡΙΑΣ ΒΛΑΣΙΔΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ “ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ” ΣΤΟ ΓΙΟΧΑΝΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ.
ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΣΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΔΟΘΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΘΚΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ NEWSLETTER ΜΑΣ ΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΊ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ.

IMG 20240405 111716

IMG 20240405 111725

IMG 20240405 111743

The Green City- μία δράση για την ανακύκλωση!!!

Μια δράση περιβαλλοντικής ευαισθητοποιήσης πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024. Το βανάκι του προγράμματος THE GREEN CITY μας επισκέφθηκε παρουσιάζοντας στα παιδιά τις βασικές αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης.
Στο διαδραστικό επιμορφωτικό πρόγραμμα συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας που είχαν την ευκαιρία να επιμορφωθούν από τους ειδικούς της Green City, για την προβλεπόμενη διαδικασία επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης των διαφόρων υλικών.
Μέσω του προγράμματος “THE GREEN CITY”, τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να ανακυκλώσουν τα διαχωρισμένα υλικά πολλών κατηγοριών(χαρτί,πλαστικά,μεταλλικά αντικείμενα,αλουμίνιο,γυαλί,ηλεκτρονικός/ηλεκτρικός εξοπλισμός,βρώσιμα έλαια & λίπη, καθώς και ρούχα και υφάσματα) και να μάθουν όχι μόνο βοηθάμε το πλανήτη μας, αλλά και η προσπάθεια μας αυτή μπορεί να επιβραβεύεται.
IMG 20240328 121132

FB IMG 1679581030924
AΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Χρόνια πολλά για την Εθνική μας Επέτειο!!

Σας ενημερώνουμε ότι η σχολική εορτή θα πραγματοποιηθεί από τους μαθητές/μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης την Παρασκευή 22 Μαρτίου και ώρα 8.30 πμ.
Συνημμένα σας αποστέλλουμε το πρόγραμμα για την 25η Μαρτίου όπως αυτό έχει οριστεί από τον δήμο Λυκόβρυσης-Πεύκης. Αφορά τους
μαθητές/μαθήτριες της Ε’και ΣΤ’ τάξης που συμμετέχουν στην παρέλαση.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 2023(2)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ-ΓΙΑ-ΕΓΓΡΑΦΕΣ-Α-ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-2023-2024(1)

ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ(1)
ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ-ΟΛΟΗΜΕΡΟ
adym_el
23-24-Έντυπο-δήλωσης-στοιχείων-μαθητών-για-εγγραφές(1)
3ο-ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΣΧΟΛΕΙΟ-ΠΕΥΚΗΣ-ΟΡΙΑ-2023-24

Λίγα λόγια για τα Χριστούγεννα του 2023 στο 3ο Δημοτικό Πεύκης….

Στο 3ο Δημ. Σχολείο Πεύκης γιορτάσαμε, χορέψαμε, τραγουδήσαμε όλοι μαζί παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί.
Τα πρωινά μετά την προσευχή μαθητές και μαθήτριες απ’ όλες τις τάξεις του σχολείου παρουσίασαν χριστουγεννιάτικους χορευτικούς αυτοσχεδιασμούς, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια σε διάφορες γλώσσες, απήγγειλαν δικά τους ποιήματα, έπαιξαν μουσικά όργανα αποδεικνύοντας ότι το σχολείο είναι ένας χώρος μάθησης, αλλά και έκφρασης των δεξιοτήτων που το κάθε παιδί διαθέτει.
Την Πέμπτη 21/12 το απόγευμα οι μαθητές και μαθήτριες των δύο τμημάτων της Β´τάξης με τις δασκάλες τους κ. Πλιάτσικα και την κ. Στρατικοπούλου παρουσίασαν μια καταπληκτική γιορτή που μας συγκίνησε όλους και όλες.
Την Παρασκευή 22/12 τα πρωτάκια μας ντυμένα καλικαντζαράκια έδρασαν επί σκηνής με σκετς και μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους Κας Καραγεώργου και Κας Γεωργιάδου. Στο τέλος της υπέροχης γιορτής μας τραγούδησαν τα κάλαντα δείχνοντας ότι η αγάπη και η καλοσύνη πάντα νικούν στο τέλος .
Προηγουμένως οι γονείς, πολλοί πολλοί γονείς μας τραγούδησαν κι αυτοί τα κάλαντα περνώντας απ’ όλες τις τάξεις.
Για μας τους εκπαιδευτικούς του σχολείου τα γέλια των παιδιών μας και τα χαμόγελα των γονιών είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή και ικανοποίηση.
Επιδιώκουμε και επιθυμούμε να καταστήσουμε το σχολείο μας ένα σχολείο ανοιχτό στην τοπική κοινωνία και σ´ αυτό έχουμε άοκνους συνοδοιπόρους και συνεργάτες το Διοικητικό Συμβούλιο Γονέων και Κηδεμόνων και όλους τους γονείς.
Ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο Καινούριος Χρόνος.

Οι εκπαιδευτικοί
Του 3ου Δημ.Σχολείου Πεύκης