Επίσκεψη στη Γαϊδουροχώρα

Την Τετάρτη 10 Απριλίου οι μαθητές της Α’ τάξης επισκέφτηκαν τη Γαϊδουροχώρα – το επισκέψιμο πάρκο του Ελληνικού Κέντρου για το Γαϊδούρι! Εκεί, οι μαθητές παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα Γνωριμίας και Φροντίδας! Έμαθαν γιατί τα γαϊδουράκια έχουν μεγάλα αυτιά, ποια είναι η καταγωγή τους, ποιος είναι ο αρχηγός τους, τις ιδιαίτερες σχέσεις που αναπτύσσουν μεταξύ τους αλλά και με…Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στη Γαϊδουροχώρα

Ένα γαλλικό πρωινό… στην τάξη!

Στο πλαίσιο της ενότητας που αφορά στη γαλλική κουζίνα και στην τελετουργία των γευμάτων, οι μαθητές της ΣΤ’ και των 2 τμημάτων του σχολείου μας,  φιλοτέχνησαν το δικό τους κατάλογο για το υποτιθέμενο εστιατόριο/ μπιστρό. Ψήφισαν το καλύτερο έργο και δόθηκε μικρό συμβολικό έπαθλο. Τέλος, προετοίμασαν με μεγάλη υπευθυνότητα ένα τυπικό γαλλικό πρωινό, το οποίο…Συνέχεια ανάγνωσης Ένα γαλλικό πρωινό… στην τάξη!

18ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, μαθητές και μαθήτριες από τις Τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ πήραν μέρος στον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» που διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και το περιοδικό «Ο Μικρός Ευκλείδης». Η χαρά των παιδιών μετά το πέρας του διαγωνισμού είναι κάτι παραπάνω από έκδηλη! Συγχαρητήρια παιδιά για τη συμμετοχή…Συνέχεια ανάγνωσης 18ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»