3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΝΔΡΑΣ

Παιδεία είναι αυτό που επιβιώνει όταν όλα όσα έχουν μαθευτεί ξεχνιούνται.

Αρχική » Το σχολείο μας

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΝΔΡΑΣ

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Μάνδρας ιδρύθηκε ως 3θέσιο 6ο Δημοτικό Σχολείο Ελευσίνας στα τέλη του 1963. Μετά από αλλαγές στην οριοθέτηση μεταξύ των Δήμων μετονομάστηκε σε 3ο Δημοτικό Σχολείο Μάνδρας και λειτούργησε ως 5θέσιο το σχολικό έτος 1975-1976. Στο σημερινό κτίριο εγκαταστάθηκε το σχολικό έτος 1989-1990.

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή Εργατικές Κατοικίες Μάνδρας στα όρια του Δήμου Μάνδρας-Ειδυλλίας με τον Δήμο Ελευσίνας. Συστεγάζεται με το 3ο Νηπιαγωγείο Μάνδρας. Αποτελείται από ένα μεγάλο ενιαίο κτίριο δύο ορόφων και ένα μεγάλο προαύλιο με γήπεδο μπάσκετ-βόλεϊ, επιδαπέδια παιχνίδια, παγκάκια και δύο υπόστεγα. Διαθέτει οχτώ αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα μουσικής, αίθουσα πληροφορικής, αίθουσα για το ολοήμερο, βιβλιοθήκη, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων καθώς και βοηθητικούς χώρους.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου