3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΝΔΡΑΣ

Παιδεία είναι αυτό που επιβιώνει όταν όλα όσα έχουν μαθευτεί ξεχνιούνται.

50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 συμπληρώνονται 50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου και η γιορτή των μαθητών-μαθητριών της Ε τάξης, μας θυμίζεί τα γεγονότα εκείνων των ημερών που γράφτηκαν στην ιστορία μας και άλλαξαν την πορεία της χώρας μας .

Αγιασμός

agiasmos 1

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε πως τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός του σχολείου μας,για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Βαθμολογία Γ΄ τριμήνου – Τίτλοι πρόοδοι

va8mologia

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2023 από τις 8.15΄π.μ. θα γίνει επίδοση της βαθμολογίας Γ΄τριμήνου και των τίτλων προόδου των μαθητών των Α΄- Ε΄τάξεων καθώς και των τίτλων σπουδών των μαθητών της Στ΄τάξης. Μετά την επίδοση οι μαθητές και οι μαθήτριες αποχωρούν με τους γονείς-κηδεμόνες τους.

Καλοκαιρινή γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς

Πρόσκληση καλοκαιρινή

Αγαπητοί γονείς, Την Τρίτη 13 Ιουνίου 2023 και ώρα 19.30΄μ.μ. οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας σας προσκαλούν στην καλοκαιρινή γιορτή με τίτλο “Με δραματοποίηση, τραγούδι και χορό εγώ σας αποχαιρετώ!”. Κατά συνέπεια το πρωινό πρόγραμμα και το ολοήμερο δε θα λειτουργήσουν.

Πρόγραμμα εορτής 25ης Μαρτίου – Επίδοση ελέγχων β’ τριμήνου

20230322 073505

Αγαπητοί γονείς, Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 και ώρα 8.30πμ θα πραγματοποιηθεί η σχολική γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές του σχολείου μας. Μετά το τέλος της γιορτής οι δάσκαλοι των τάξεων θα είναι στη διάθεσή σας να σας ενημερώσουν για την πρόοδο των μαθητών που αφορά Συνέχεια ανάγνωσης

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-2024

eggrafes

Αγαπητοί γονείς, Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 Συνέχεια ανάγνωσης

Πρόγραμμα Ανακύκλωσης στο σχολείο

20230221 103356

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα ενημέρωσης της Περιφέρειας Αττικής “The green city” με θέμα την ανακύκλωση. Έμαθαν για τις κατηγορίες των ανακυκλώσιμων υλικών, τέσταραν τις γνώσεις τους πάνω στο θέμα της ανακύκλωσης κι έπαιξαν ένα σχετικό επιτραπέζιο παιχνίδι.

Λειτουργία του σχολείου για την Πέμπτη 9/2/2023

pagetos

Με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής οι σχολικές μονάδες στον Δήμο Μάνδρας-Ειδυλλίας θα παραμείνουν κλειστές και την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2023 για λόγους ασφαλείας των μαθητών που προκύπτουν από το συνεχιζόμενο κύμα κακοκαιρίας.

Λειτουργία του σχολείου για την Τετάρτη 8/2/2023

eea59cda48adcbc2a5277d38ae29e7b5 XL 1

Κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία του Δήμου Μάνδρας-Ειδυλλίας την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2023 κατόπιν απόφασης της Περιφέρειας Αττικής για λόγους ασφαλείας των μαθητών που προκύπτουν από το συνεχιζόμενο κύμα κακοκαιρίας.