Διάκριση του σχολείου μας στον διαγωνισμό του ΦοΔΣΑ για την καλύτερη κατασκευή με ανακυκλώσιμα υλικά

Το σχολείο μας συμμετέχοντας στον διαγωνισμό της καλύτερης κατασκευής με ανακυκλώσιμα υλικά που διοργάνωσε ο Περιφερειακός Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων ΑΕ (ΦοΔΣΑ) κατά το σχολικό έτος 2022-2023, διακρίθηκε διότι οι κατασκευές μας καθώς οι χειροτεχνίες μας κρίθηκαν ως ιδιαίτερα πρωτότυπες και ευφάνταστες!
Οι μαθητές μας κατανόησαν μέσα από αυτή τη βιωματική δράση τη συμβολή της επαναχρησιμοποίησης ανακυκλώσιμων υλικών στην προσπάθεια για την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, όπως είναι η φαντασία, η δημιουργικότητα, η συνεργασία κ.ά..
Ο ΦοΔΣΑ μας έχει παραδώσει ήδη το δώρο μας, που είναι ένα σετ 4 κάδων διαφορετικών χρωμάτων: μπλε (για γυαλί), κόκκινο (για πλαστικό & μέταλλο), κίτρινο (για χαρτί & χαρτόνι), πράσινο (για τα σύμμεικτα), ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε με τα παιδιά την εξαιρετική δουλειά που ήδη κάνουμε ως προς την προώθηση της χωριστής διαλογής των απορριμμάτων στην πηγή τους (επισυνάπτεται φωτογραφία των κάδων που παραλάβαμε).
IMG b3a5f3f8ad470e5a8bf9ce67054e3b17 V