Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021

Με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου στις 9 Φεβρουαρίου του 2021, οι μαθητές της Ε’ τάξης μαζί με τον δάσκαλο της τάξης τους και την εκπαιδευτικό Τ.Π.Ε. αφιέρωσαν μια διδακτική ώρα στην παρακολούθηση video και υλικού σχετικών με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, στο εργαστήριο Τ.Π.Ε. του σχολείου μας, τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας από τον Covid-19 (αποστάσεις ασφαλείας, μάσκες προστασίας κ.λπ.). Ενημερώθηκαν και συζήτησαν για θέματα της σύγχρονης καθημερινότητάς τους στον κόσμο του διαδικτύου, όπως τον διαδικτυακό εκφοβισμό (cyberbullying), τον εθισμό στο διαδίκτυο αλλά και την υπεύθυνη στάση για την αποφυγή και πρόληψη από τους κινδύνους που ελλοχεύουν από την καθημερινή πλέον χρήση του.