ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι μαθητές των τάξεων Γ, Δ, Ε, και ΣΤ του σχολείου μας επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του εργοστασίου ΤΙΤΑΝ στην Ευκαρπία Θεσσαλονίκης όπου παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε μία διαδραστική, εκπαιδευτική έκθεση Μετεωρολογίας -την επιστημονική έρευνα της οποίας έχει το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών- με τίτλο “Του καιρού τα μυστικά”. Στα πλαίσια λοιπόν της ανάπτυξης αειφορικής συνείδησης, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν διάφορες πτυχές της επιστήμης της μετεωρολογίας και της ιστορίας της, ειδικά σήμερα που η κλιματική αλλαγή, τα έντονα καιρικά φαινόμενα και η ανάγκη προστασίας και ενημέρωσης για αυτά είναι μεγάλης σημασίας.

Αμέσως μετά ακολούθησε επίσκεψη στη Χ.Α.Ν.Θ., στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, όπου οι μαθητές συμμετείχαν σε workshop ρομποτικής. Σε μικρές ομάδες και μέσα από το παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με την εκπαιδευτική ρομποτική και να προσεγγίσουν την τεχνολογία και την επιστήμη του προγραμματισμού και της εκμάθησης κώδικα στα πλαίσια του προγράμματος “Δημιουργικά Πρωινά” που υλοποιούνται στο νέο κτίριο της Χ.Α.Ν.Θ. από την eduACT -The Organisation for Future Education.