Ιούν 21

ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

«ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ»

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 του σχολείου μας υλοποίησαν πρόγραμμα με τίτλο Κυκλοφορώ με Ασφάλεια.

Στόχος της Εκπαίδευσης δεν είναι μόνο η απόκτηση γνώσεων από μέρους των μαθητών, αλλά παράλληλα η ανάπτυξη δεξιοτήτων και πρακτικών και η υιοθέτηση συμπεριφορών που θα τους επιτρέψουν την ομαλή προσαρμογή τους στον κόσμο των ενηλίκων. Μια τέτοια δεξιότητα είναι και η επαφή τους με τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ.) στο πλαίσιο της κυκλοφοριακής αγωγής. Το να μπορεί ένα παιδί να κυκλοφορεί με ασφάλεια στους δρόμους είτε ενός χωριού είτε μιας πόλης είναι κάτι πολύ σημαντικό και απαραίτητο.

Για να επιτευχθεί αυτός ο στόχος και γνωρίζοντας πως τα παιδιά μαθαίνουν γρηγορότερα, ευκολότερα και συγκρατούν περισσότερο στη μνήμη τους κάτι που έμαθαν παίζοντας, αποφασίσαμε να οργανώσουμε μία διδακτική παρέμβαση όπου τα παιδιά μαθαίνουν τους κανόνες της ασφαλούς κίνησης. Στο τέλος, τα παιδιά κατασκευάζουν την πόλη τους, δηλαδή μια μακέτα τμήματος πόλης με δρόμους, σήματα, φανάρια. Η κατασκευή δημιουργείται από ανακυκλώσιμα υλικά περνώντας ταυτόχρονα μηνύματα αειφορίας στους μικρούς μαθητές.