Δραματοποίηση παραμυθιού από τις τάξεις Α΄και Β΄ στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης

Την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2018 οι μαθητές του σχολείου και οι καλεσμένοι γονείς και κηδεμόνες παρακολούθησαν το παραμύθι που δραματοποίησαν οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων μαζί με τη δασκάλα των αγγλικών κα Αποστόλου Βασιλική.

Στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και των νέων καινοτόμων προγραμμάτων, προετοίμασαν και μας παρουσίασαν το λαϊκό παραμύθι “Το πιο γλυκό ψωμί του κόσμου”, απόσπασμα διδάσκονται οι μαθητές της Γ΄ τάξης στο βιβλίο μαθητή της Γλώσσας. Το παραμύθι που έχει όλα τα χαρακτηριστικά όπως : Γλώσσα απλή και κατανοητή, σύνδεση με τη ζωή και τις ασχολίες των ανθρώπων κάθε περιοχής, υπόθεση με βασιλιάδες και απλούς ανθρώπους του λαού, γεγονότα σε αόριστο τόπο και χρόνο, διάλογος για ζωντάνια, ηθικό δίδαγμα και τέλος καλό και ευτυχισμένο, παρουσίασαν με επιτυχία οι μικροί μας μαθητές στο προαύλιο του σχολείου κατά τη διάρκεια του πρωινού ωρολογίου προγράμματος !!!

Και έζησαν αυτοί καλά . . . κι εμείς καλύτερα !!!