ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2021-2022

Αγαπητοί μαθητές και γονείς

σας καλωσορίζουμε εν όψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς.

Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. Φ.7/111089/Δ1 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ σας ενημερώνουμε ότι:

• Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13/9/2021. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν υποβληθεί σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο ( self test ) την Κυριακή και τη Δευτέρα το πρωί να επιδείξουν το αρνητικό αποτέλεσμα.

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους σε όλους τους χώρους του Σχολείου (εντός και εκτός).

• Με την είσοδο τους στο σχολείο οι μαθητές θα κατευθυνθούν στις αίθουσες όπου θα τους υποδεχτούν οι εκπαιδευτικοί.
  • Λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 οι γονείς θα παραμείνουν εκτός αύλειου χώρου, αποφεύγοντας τον συνωστισμό.

Οι μαθητές της Ε΄ & ΣΤ΄ τάξης θα προσέλθουν στις 08.15π.μ.

Οι μαθητές της Δ΄ & Γ΄ τάξης    θα προσέλθουν στις 08.30π.μ.

Οι μαθητές της Β΄ & Α΄ τάξης    θα προσέλθουν στις 08.45π.μ.

• Ο καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί, στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στις 09.30π.μ.
  • Στους μαθητές θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος, στη διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου.

Η αποχώρηση θα γίνει στις 10.00 π.μ., σταδιακά κατά τμήμα και η παραλαβή των μαθητών/τριών θα γίνει εκτός αύλειου χώρου.