1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο στην Κωνσταντινούπολη

Στο πλαίσιο υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, αλλά και της συμμετοχής μας στο Εθνικό Δίκτυο, «Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, Μια Εκπαιδευτική Συνύπαρξη – Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης», υλοποιήθηκε το πρόγραμμα με τίτλο:  «Από τον Ισαάκιο Κομνηνό στον Αντώνιο Λεονταρίδη: Τα μνημεία των λόφων της Βήρας και της Αλεξ/πολης».

Picture3

Η παρουσίαση της εργασίας έγινε από μία ομάδα είκοσι (20) μαθητών/τριών της Ε΄ τάξης στο 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό  Συνέδριο του παραπάνω Εθνικού Δικτύου, που πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη 4-7 Απριλίου στον χώρο του Ζωγράφειου Λυκείου.

Αναφέρθηκαν στη θεματολογία της  εργασίας τους, η οποία παρουσιάστηκε με προβολή power point και ταυτόχρονα  ζωντανούς διαλόγους, ενώ ερμήνευσαν ένα τραγούδι αφιερωμένο στον ευεργέτη των μνημείων του λόφου της Μητροπόλεως στην Αλεξανδρούπολη, Αντώνιο Λεονταρίδη. Οι μαθητές εισέπραξαν το θερμό χειροκρότημα των παρευρισκόμενων και τα συγχαρητήρια των Υπεύθυνων του Δικτύου για την άψογη εμφάνισή τους, την άριστη παρουσίαση. Διάχυτη ήταν η συγκίνηση, ειδικά όταν έγινε αναφορά στην καταστροφή του περιβάλλοντα χώρου από τις πυρκαγιές του καλοκαιριού.

Στον επόμενο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την εργασία μας:

Παράλληλα με τις εργασίες του συνεδρίου υπήρξαν και μια σειρά επισκέψεων στα σημαντικότερα Εκπαιδευτήρια του ελληνισμού, αλλά και σε χώρους ελληνορθόδοξης πίστης.

Παρουσίασαν στους μαθητές από το Ζωγράφειο Λύκειο και σε εκπαιδευτικούς από την Ελλάδα τα κάλαντα της άνοιξης, «Τα χελιδονίσματα».  Ξεναγήθηκαν στην Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή, ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα η λειτουργία του οποίου ξεκινά αμέσως μετά την Άλωση της Πόλης, στα 1454 μ.Χ

Επισκέφτηκαν την Ιερά Πατριαρχική Μονή της Ζωοδόχου Πηγής, στο Βαλουκλή, τον Ιερό Ναό της Παναγίας των Βλαχερνών, τους ναούς της  Αγίας Σοφίας και της Αγίας Ειρήνης. Παρακολούθησαν τους Χαιρετισμούς της Παναγίας στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, συναντήθηκαν και έλαβαν την ευλογία του Πατριάρχη, ενώ εκκλησιάστηκαν και στο ναό της Αγίας Τριάδας στο Πέραν.

Ξεναγήθηκαν στη Μονή Παντοκράτορος, στη Βασιλική Κινστέρνα και τον Ιππόδρομο. Απόλαυσαν μία κρουαζιέρα στον Βόσπορο, μία βόλτα στο πάρκο των Μινιατούρων και στο ενυδρείο και επέστρεψαν με τις αποσκευές τους γεμάτες με ονειρικές στιγμές και εμπειρίες που βίωσαν στη Βασιλεύουσα, την Πόλη των πόλεων.

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές του Συνεδρίου, τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, που επέλεξαν τη σχολική μας μονάδα να παρουσιάσει την εργασία της, αλλά και όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής επίσκεψης, τους εκπαιδευτικούς που εργάστηκαν και ανέλαβαν την ευθύνη των μαθητών, τους γονείς που συνόδεψαν τα παιδιά τους, το τουριστικό πρακτορείο για την ασφαλή μετακίνησή μας.

Στον επόμενο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την παρουσίασή μας στο συνέδριο και φωτογραφίες από το ταξίδι μας στην Κωνσταντινούπολη:

Πάνω από όλα όμως εκφράζουμε τα συγχαρητήρια στους μαθητές μας.

Μπράβο παιδιά!!!