Το Σχολείο μας εκτός από χώρος μάθησης και κοινωνικοποίησης είναι και χώρος διασκέδασης και ψυχαγωγίας. Κατά τη διάρκεια λειτουργίας του διευρυμένου– αναβαθμισμένου ολοήμερου σχολείου, οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες φαντάζονται, στοχάζονται, δημιουργούν, ανακαλύπτουν τις ικανότητές τους και χαίρονται με τις δημιουργίες τους, που άλλοτε είναι ατομικές και άλλοτε συλλογικές.

Συλλογικές ήταν και οι περισσότερες δημιουργίες που ομόρφυναν τις εορταστικές εκδηλώσεις του Σχολείο μας, την 28η Οκτωβρίου και την 17η Νοεμβρίου, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Με αφοσίωση, χαρά αλλά και τη συνοδεία μουσικής και συζήτησης για τα ιστορικά γεγονότα, η μικροί μας «ζωγράφοι» ολοκληρώνουν τα μοναδικά «έργα τέχνης» με πινέλα, χρώματα και πολλά ανακυκλώσιμα υλικά, περνώντας και το μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος.

Η όμορφη δουλειά των παιδιών που γίνεται με μεράκι, χαμόγελο και συνεργασία φαίνεται και στην τάξη μας, που αν κανείς την επισκεφθεί, θα βρει πολλές γωνιές με ζωγραφιές και κατασκευές που στολίζουν την αίθουσα, φτιάχνοντας τη διάθεση όλων, παιδιών και δασκάλων!

Πάντα η δημιουργία συνδυάζεται με την γνώση και τη συζήτηση έτσι ώστε οι μικροί μας μαθητές να κερδίζουν πολλαπλά οφέλη από την παραμονή τους στο Σχολείο. Οι δυνατοί μας ομάδα συνεχίζει τις όμορφες δραστηριότητες και σίγουρα θα σας εκπλήξει με τις επόμενες δημιουργίες της!!!

2 3 4

5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Τα σχόλια είναι κλειστά.