Σχέδιο Δράσης 2023-2024

Το σχολείο μας για την σχολική χρονιά 2023-2024 επέλεξε να σχεδιάσει και να υλοποιήσει το Σχέδιο Δράσης με τίτλο: “Σχολείο και οικογένεια- μια ομάδα συνεργασίας”.

Η συνεργασία και η επικοινωνία σχολείου-οικογένειας αποτελεί έναν σημαντικό παράγοντα για την κοινωνική, γνωστική και συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού. Η αλληλεπίδραση σχολείου-οικογένειας-μαθητών και η γονεϊκή εμπλοκή με βοηθητικό και ωφέλιμο τρόπο αποτελούν σημαντικό κομμάτι  στην εκπαιδευτική διαδικασία, στην ανάπτυξη και στην πρόοδο των παιδιών, αλλά και στην αντιμετώπιση πιθανών δυσκολιών προσαρμογής.

Έπειτα από δια ζώσης συναντήσεις, αλλά και ομαδικές συνομιλίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, το σχολείο μας στόλισε το χριστουγεννιάτικο δέντρο της πλατείας στην Περαχώρα με στολίδια φτιαγμένα από τα χεράκια των μικρών μας μαθητών. Στη συνέχεια, τραγουδήσαμε τα Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα στο Δημαρχείο, στον γυναικείο συνεταιρισμό Ζαγοράς, στον αγροτικό συνεταιρισμό και στα καταστήματα της περιοχής.

Επίσης, συμμετείχε  στο χριστουγεννιάτικο Bazzar στο οποίο έλαβαν μέρος οι σχολικές μονάδες της περιοχής της Ζαγοράς. Οι μαμάδες των μικρών μας μαθητών, με μεράκι, φαντασία και διάθεση δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κατασκευές για τον πάγκο του δικού μας σχολείου. Αντίστοιχη βοήθεια είχαμε και σε κάποιες πασχαλινές μας δράσεις.

Μια άλλη σημαντική δράση που πραγματοποιήθηκε χάρη στην πολύτιμη βοήθεια των γονέων είναι η δημιουργία λαχανόκηπου στον χώρο του σχολείου. Φυτέψαμε αγγουριές, ντοματιές, πιπεριές, κολοκυθιές, φραουλιές, αρωματικά φυτά και έχουμε την χαρά με τα παιδιά να τα περιποιούμαστε και να τα παρατηρούμε να αναπτύσσονται. Με την συγκεκριμένη δράση λάβαμε μέρος στον 7ο πανελλήνιο
σχολικό διαγωνισμό με τίτλο Bravo Schools «Δημιουργούμε έναν Καλύτερο Κόσμο» στην κατηγορία ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ / ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας!