2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ

“Η βασική φιλοσοφία και οι στόχοι του Νηπιαγωγείου μας είναι η προσφορά ποιοτικής εκπαίδευσης σε ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον πλούσιο σε ερεθίσματα, γνώσεις και εμπειρίες. Τα παιδιά γεύονται την επιτυχία και τη χαρά της μάθησης, μέσα σε ένα κλίμα ασφάλειας, αποδοχής, αγάπης και συνεργασίας. Πρωταρχικό μέλημά μας είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού σε όλους τους τομείς (γνωστικό, κοινωνικό, συναισθηματικό και κινητικό τομέα), με γνώμονα τον ρυθμό ανάπτυξης και τη μοναδικότητα του κάθε παιδιού ξεχωριστά.”

ΣΚΟΠΟΣ του προγράμματος του Νηπιαγωγείου μας είναι η ανάπτυξη των παρακάτω ικανοτήτων (σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, 2014):

1. της επικοινωνίας
  2. της δημιουργικής και κριτικής σκέψης
  3. της προσωπικής ταυτότητας και αυτονομίας
  4. των κοινωνικών ικανοτήτων και των ικανοτήτων που σχετίζονται με την ιδιότητα του πολίτη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ του Νηπιαγωγείου μας για τη μάθηση και τη διδασκαλία είναι:

• η αναγνώριση της διαφορετικότητας και η ανάπτυξη διαφοροποιημένων προσεγγίσεων,
  • η οργάνωση της μάθησης και της διδασκαλίας μέσα από το παιχνίδι, τις ρουτίνες, τις επίκαιρες καταστάσεις της καθημερινής ζωής, τις διερευνήσεις και τις οργανωμένες δραστηριότητες
  • η οργάνωση του μαθησιακού περιβάλλοντος
  • ο σχεδιασμός και η αξιολόγηση προγραμμάτων
  • η αξιολόγηση της μάθησης για τη μάθηση μέσω της παρατήρησης, της αυτοαξιολόγησης, του διαλόγου και της συζήτησης, του ατομικού φακέλου εργασιών του μαθητή
  • η ένταξη όλων των παιδιών, ανεξάρτητα από ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, αναπηρίες, μητρική γλώσσα, ικανότητες, πολιτισμικά και κοινωνικά περιβάλλοντα
  • η συνεργασία με την οικογένεια
  •  η διευκόλυνση της μετάβασης από την οικογένεια και τον παιδικό σταθμό στο Νηπιαγωγείο και από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΜΑΣ: Μέσα από την αξιοποίηση των σύγχρονων διδακτικών μεθόδων, χρησιμοποιώντας πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό και τεχνολογικά μέσα να πλάσουμε τους αυριανούς μαθητές μας,δημιουργώντας μια κοινωνία που θα στηρίζεται στον αλληλοσεβασμό, την συνεργασία και την εξέλιξη.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου