” ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΚΟΥΤΙΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ “

Το Νηπιαγωγείο μας, διεξάγει για δεύτερη χρονιά εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε συνεργασία με το Δήμο Μαρκοπούλου, με τίτλο:

” ΤΑ ΜΑΓΙΚΆ ΚΟΥΤΙΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ “
 Το υλικό  αφορά στον ζωγράφο  Matisse, καθώς είναι ο καλλιτέχνης που σχετίζεται με το φετινό θέμα και συγκεκριμένα τα κολάζ του.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε  εντός της σχολικής τάξης και δόθηκε επιπλέον υλικό και οδηγίες στους εκπαιδευτικούς από την κα Μεθενίτη Ευδοκία, εικαστικό του Δήμου Μαρκοπούλου, την οποία και ευχαριστούμε πολύ.

5α                                          6ματ                             1ματ
Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος, ζωγραφίστηκε η προθήκη που παραδόθηκε στο σχολείο μας την προηγούμενη χρονιά.
Η προθήκη ή αλλιώς ” το μαγικό μας κουτί “, έφτασε στο σχολείο μας από το Μουσείο Μπενάκη.
Το Μουσείο Μπενάκη είναι ένα από τα μεγαλύτερα μουσεία της Ελλάδας και εκτός από τις ιστορικές εκθέσεις, φιλοξενεί κάθε χρόνο πολυάριθμες εκθέσεις σύγχρονης τέχνης, φωτογραφίας, ζωγραφικής, γλυπτικής,
 με εκπαιδευτικά προγράμματα και πολλές άλλες δημιουργικές δράσεις για όλο τον κόσμο.
Τα Μαγικά Κουτιά γεμίζουν με λουλούδια!!!
Φτιάξαμε το Μαγικό Κουτί και το γεμίσαμε με χάρτινα, ανθισμένα λουλούδια.
Κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του λουλούδι και φέραμε μια Άνοιξη γεμάτη με ξεχωριστά, μοναδικά λουλούδια!
Γεμίσαμε και ομορφύναμε την προθήκη μας  με χρώματα και φαντασία.
Τα  ” λουλούδια μας ” , μπήκαν μέσα στην προθήκη και θα φυλαχτούν εκεί για να μπορούν να τα βλέπουν και άλλοι…
Σαν την πιο πολύτιμη σκέψη, σε ένα δικό μας μαγικό και φανταστικό μουσείο !
Και έτσι φτιάξαμε για άλλη μια φορά το  ” Μαγικό  Κουτί μας” !