« Βιβλιοφωλιές Παντού »

Την Κυριακή 9-10-2022 στα πλαίσια της Δράσης «Βιβλιοφωλιές Παντού» στο Λιμάνι του Πόρτο Ράφτη έγινε παρουσίαση του παραμυθιού «Το βιβλίο που δεν διάβαζε κανείς».

Μια γλυκιά ιστορία που αγγίζει πολλά σημαντικά και επίκαιρα θέματα με διακριτικότητα και αγάπη.

Την ιστορία αφηγήθηκε η συγγραφέας Ελένη Κόλλια που μας έκανε  την τιμή να παρευρεθεί σε μία ακόμα δράση μας.

Πανέμορφες εικόνες συνόδευσαν την αφήγηση από την εικονογράφο Κατερίνα Χονδρομπίλα, στην οποία οφείλουμε και τη δημιουργία των παζλ, τη δημιουργία των εικόνων που χρησιμοποίησαν οι μικροί μας φίλοι για τη σύνθεση της ιστορίας βάζοντάς τες σε χρονική σειρά, καθώς και τη δημιουργία του βιβλίου της ιστορίας που δόθηκε στους μαθητές μας σαν δώρο για δημιουργική απασχόληση στο σπίτι και σαν ενθύμιο των όμορφων στιγμών που μοιραστήκαμε την ημέρα αυτή.

Ο χορός της Αντωνίου Δήμητρας, δασκάλας χορού, σε χορογραφία της Δήμητρας Σβίγκου, δασκάλας και ιδιοκτήτριας της Σχολής χορού Artistico Dance School, έδωσε μια ιδιαίτερη πινελιά στη δράση μας.

Η όμορφη μουσική που πλαισίωσε την αφήγηση και την χορογραφία είναι του μουσικού Νίκου Διαμαντόπουλου, ο οποίος επίσης παραβρέθηκε στην εκδήλωσή μας και ανέλαβε προσωπικά την ηχητική κάλυψη.

Ακολούθησαν δημιουργικές δραστηριότητες για τα παιδιά όπως:

Σύνθεση παζλ

Μουσικοκινητική

1 2 2 2 3 1 5 1

Εικόνες – χρονική σειρά

Ζωγραφική

1 4 2 3 3 3 4 3

Η μέρα έκλεισε όμορφα. Η δράση μας προώθησε τη φιλαναγνωσία, απασχόλησε τους μαθητές μας δημιουργικά, βοήθησε τη γνωριμία τους με την ιδέα της ανταλλακτικής βιβλιοθήκης και μας έφερε όλους πιο κοντά.

Το βιβλίο –  ιχνογραφία δόθηκε στους μαθητές του Νηπιαγωγείου μας σαν δώρο.

Ευχαριστούμε όλους τους συντελεστές για την πολύτιμη βοήθειά τους και τον προσωπικό χρόνο που αφιέρωσαν τόσο πρόθυμα.

Ευχαριστούμε την Αντιδήμαρχο Παιδείας κα Μένη Βαμποράκη που για ακόμα μία φορά στάθηκε δίπλα μας.

Ευχαριστούμε το βιβλιοπωλείο ΟΙΔΑ, πάντα βοηθός και χορηγός μας.

Ευχαριστούμε το Λιμενικό για την παραχώρηση του χώρου.

Ευχαριστούμε την ταβέρνα «αλλού γιαλού» για τη βοήθειά της σε εξοπλισμό.

Ευχαριστούμε όλους  μικρούς και μεγάλους που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και μας έκαναν την τιμή να παρευρεθούν στη δράση μας αφιερώνοντας το Κυριακάτικο πρωινό τους.

Διαβάζω, ανταλλάζω, τον κόσμο τον αλλάζω.

Ας βοηθήσουμε τα βιβλία να ταξιδεύουν και να μας ταξιδεύουν.

Η Βιβλιοφωλιά ανήκει σε όλους μας, ας τη φροντίσουμε με αγάπη!!!

Αν θέλουμε να ξαναταξιδέψουμε στην ιστορία του βιβλίου που δεν διάβαζε κανείς, μπορούμε να επισκεφθούμε το