Πρακτικό για την εσωτερική λειτουργία του 2ου Νηπιαγωγείου Πλατέος (σχολικό έτος 2020- 2021).

Ανακαλύπτουμε τη συμμετρία….

Σήμερα στην ψηφιακή μας τάξη ασχοληθήκαμε με την κυρία Συμμετρία και την ξαδέρφη της, την κυρία Ασυμμετρία!!Παίξαμε πολλά παιχνίδια και βρήκαμε ποια είναι συμμετρικά και ποια μη συμμετρικά!!Μπορείτε να παίξετε και μόνοι σας με τα παιχνίδια αυτά!!

Βασικός προγραμματισμός ρομπότ. Φωτόδεντρο.

Αυτή την εβδομάδα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση ασχοληθήκαμε με την πασχαλίτσα

και εξοικειωθήκαμε με τις βασικές εντολές προγραμματισμού ενός ρομπότ-πασχαλίτσα.

Στόχος του μαθησιακού αυτού αντικειμένου είναι να εξοικειωθούν τα παιδιά με τις βασικές εντολές προγραμματισμού (όπως είναι οι εντολές κατεύθυνσης και προσανατολισμού, εκτέλεσης, παύσης, διακοπής και διαγραφής εντολών, καθώς και διαγραφής ίχνους). Το συγκεκριμένο μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να επιλέξουν χαρακτήρα ρομπότ, να επιλέξουν δάπεδο από διαφορετικές μαθησιακές περιοχές και να λύσουν αντίστοιχα προβλήματα.

Βασικός προγραμματισμός ρομπότ (μαθησιακό αντικείμενο από το Φωτόδεντρο).

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+KA3 2018-2021, με τον τίτλο: «Setting an Agora for Democratic Culture».

Αυτή την εβδομάδα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση ασχοληθήκαμε με το ευρωπαϊκό μας πρόγραμμα και σε συνεργασία με τα δυο νηπιαγωγεία της Ρουμανίας, μιλήσαμε για τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Διαβάσαμε το παραμύθι με τίτλο:«Τα αστέρια της Ευρώπης». Είδαμε ένα βίντεο με τις βασικές αξίες που μοιράζονται οι χώρες της ΕΕ (ανθρώπινη αξιοπρέπεια,ελευθερία, δημοκρατία, ισότητα, κράτος δικαίου, ανθρώπινα δικαιώματα) και αποφασίσαμε να φτιάξουμε τη σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης με τα δικά μας αστέρια-αξίες που θα μας ταξιδέψουν στην Ευρώπη.

«Τα αστέρια της Ευρώπης» (παραμύθι).

Οι αξίες της Ευρωπαϊκης Ένωσης.

Η αφίσα των παιδιών (12 αστέρια-12 αξίες).

Τα παιδιά του 2ου Νηπιαγωγείου Πλατέος (2ο Τμήμα).

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Νικολέτα Λούβρη.

«Ανακυκλώνω, επαναχρησιμοποιώ, τίποτα δεν πετώ»(2ο Τμήμα).Εργαστήρια δεξιοτήτων.Πιλοτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Οι αφίσες των παιδιών και τα μηνύματα για ανακύκλωση και καθαρό περιβάλλον.

Τα παιδιά του 2ου Νηπιαγωγείου Πλατέος (2ο Τμήμα).

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Νικολέτα Λούβρη.

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+KA3 2018-2021, με τον τίτλο:«Teachers4Europe: Setting an Agora for Democratic Culture».

To Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με δυο νηπιαγωγεία της Ρουμανίας (1st Kindergarten is Gradinita Floresti from the city of Cluj-Napoca Romania and the 2nd is Gradinita cu Program Prelungit Mamaruta from the city of Cluj-Napoca Romania).Τα ονόματα των εκπαιδευτικών είναι Pop Georgeta και Ramona Nadejde αντίστοιχα.
O τίτλος του δικού μας προγράμματος είναι:«Do you live in Europe,learn your rights» (ζεις στην Ευρώπη,μάθε τα δικαιώματά σου).

Τα παιδιά είδαν ένα βίντεο σχετικό με το μύθο της αρπαγής της Ευρώπης και το ζωγράφισαν.
Ο μύθος της αρπαγής της Ευρώπης μέσα από τις ζωγραφιές των παιδιών.

Τα παιδιά του 2ου Νηπιαγωγείου Πλατέος (2o Τμήμα).
Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Νικολέτα Λούβρη.

«Aνακυκλώνω, επαναχρησιμοποιώ, τίποτα δεν πετώ»(2ο τμήμα). Eργαστήρια δεξιοτήτων. Πιλοτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Ο δεύτερος θεματικός κύκλος του πιλοτικού μας προγράμματος,με τον οποίο ασχοληθήκαμε το μήνα Φεβρουάριο έως και
το Μάρτιο, είναι το περιβάλλον (φροντίζω το περιβάλλον) και η επιμέρους θεματική ενότητα/
υποενότητα είναι:

«Περιβάλλον, αειφόρος ανάπτυξη, οικολογική συνείδηση». To πρόγραμμα αναφέρεται στο εξής:«Η Ζωή χωρίς Σκουπίδια: μείωση, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση»,QualityNet Foundation.

Ο τίτλος του δικού μας προγράμματος είναι:«Ανακυκλώνω, επαναχρησιμοποιώ, τίποτα δεν πετώ».
Οικοσυστήματα-Ανακύκλωση-Κομποστοποίηση (2ο Τμήμα). (Πατήστε πάνω στο σύνδεσμο, για να δείτε την παρουσίαση).

2ο Νηπιαγωγείο Πλατέος (2ο τμήμα).
Υπεύθυνη Νηπιαγωγός:Νικολέτα Λούβρη.