Ένα ευχαριστήριο γράμμα από μαθητή και γονείς!

εικόνα Viber 2024 06 17 23 22 46 391

εικόνα Viber 2024 06 17 23 20 04 741

Στις 13 Ιουνίου το πρωί οι πόρτες του σχολείου άνοιξαν για να υποδεχτούμε γονείς και φίλους που ήθελαν να παρακολουθήσουν τη θεατρική μας παράσταση “Το δώρο της Παπλωματούς” και δύο παραδοσιακά παιχνίδια από το πρόγραμμα του Δήμου Νεάπολης- Συκεών ” Σκυταλοδρομία παιχνιδιών”. Τριάντα δύο παιδιά επάνω στη σκηνή, υποδύθηκαν ρόλους, μεταμορφώθηκαν σε μικρούς ηθοποιούς και μας μετέφεραν το μήνυμα και τις σπουδαίες ιδέες του παραμυθιού, την καλοσύνη, τη χαρά της προσφοράς χωρίς όρια και τη γενναιοδωρία χωρίς αντίκρισμα! Η ηρωίδα μας, η Παπλωματού, πλέκει με τα μαγικά της δάχτυλα παπλώματα και τα χαρίζει σε αυτούς που τα έχουν ανάγκη. Κι ένας βασιλιάς που έχει στο παλάτι του όλους τους θησαυρούς- και δεν είναι ικανοποιημένος- ψάχνει να βρει κάτι που θα του χαρίσει ένα χαμόγελο και θα διώξει τη δυστυχία του! Στη γιορτή μας έγινε πράξη για μια ακόμη φορά ο στόχος του σχεδίου δράσης  “Στη δική μας τάξη κάνουμε τη φιλία πράξη”. Όλα τα παιδιά συνεργάστηκαν, ακολούθησαν τις σκηνοθετικές οδηγίες και το αποτέλεσμα ήταν να δεχτούμε πολλά χειροκροτήματα και συγχαρητήριες ευχές για το άρτιο αποτέλεσμα.  Η εκπρόσωπος του Δήμου από το Γραφείο Παιδείας  συνεχάρη παιδιά, εκπαιδευτικούς και μοίρασε επαίνους για την προσπάθεια!

Μας συγκίνησε ιδιαίτερα ένα γράμμα που λάβαμε από μαθητή και τους γονείς του, ένα γράμμα που μας άγγιξε βαθιά μες στην καρδιά γιατί αποτελεί φόρο τιμής, αναγνώρισης και εκτίμησης του δύσκολου έργου των εκπαιδευτικών!

εικόνα Viber 2024 06 17 23 18 20 893

εικόνα Viber 2024 06 17 23 18 20 877

Σας ευχαριστούμε για την υπέροχη χρονιά που περάσαμε μαζί, για τις όμορφες στιγμές που μοιραστήκαμε στην παρεούλα, για τις υπέροχες συζητήσεις που κάναμε, άλλοτε ψιθυριστά και άλλοτε δυνατά… και ευχόμαστε καλή πρόοδο στα παιδιά που θα διαβούν το κατώφλι του Δημοτικού σχολείου και καλή αντάμωση στα παιδιά που θα βρεθούν και πάλι κοντά μας! Μα πάνω απ’όλα σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι!!!!!

εικόνα Viber 2024 06 17 23 25 26 924

ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!!!!!!!!!!