4ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων “Ένα βιβλίο γεννιέται”

Το τέταρτο και τελευταίο Εργαστήριο Δεξιοτήτων ολοκληρώνεται την επόμενη εβδομάδα με την επίσκεψη του εκδότη Χρήστου Βάρφη ο οποίος επιμελήθηκε την έκθεση βιβλίου μας και μερίμνησε για την επίσκεψη του συγγραφέα Φώτη Γιάντσιου στο σχολείο μας. Ο κ. Βάρφης θα μας παρουσιάσει την ερχόμενη Δευτέρα 27/05, πώς μια ιδέα γίνεται βιβλίο! Στο Εργαστήριο αυτό τα παιδιά προσέγγισαν βιωματικά όλη τη διαδικασία παραγωγής ενός βιβλίου από τη σύλληψη της ιδέας και τη συγγραφή μέχρι τη βιβλιοδεσία και την προώθησή του στο αναγνωστικό κοινό. Άντλησαν γνώσεις μέσα από την επαφή τους με επαγγελματίες του χώρου! Έγραψαν και εικονογράφησαν το δικό τους βιβλίο, το οποίο πήρε μέρος στον Πανελλήνιο διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού που διοργανώνει η Π.Ε Δυτικής Θεσσαλονίκης με τίτλο ” Ένα ουράνιο τόξο στην αυλή μου”( Το παραμύθι αυτό θα αναρτηθεί μετά τις 6/06, ημέρα που θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού).Οι μαθητές ανακάλυψαν και άλλες εναλλακτικές μορφές βιβλίων, όπως τα ηλεκτρονικά και τα ηχητικά βιβλία!΄Μα πάνω απ’όλα αγάπησαν το βιβλίο, καλλιέργησαν τον σεβασμό προς αυτό και από καλοί αναγνώστες έγιναν ενεργητικοί δημιουργοί και συγγραφείς! Στην παρακάτω παρουσίαση θα δείτε πώς τα παραπάνω έγιναν πράξη!