Πάσχα το Ελληνικόν

ΟΜΟΡΦΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Να και οι λαγοί μας πάνω στα αβγά με τη τεχνική του τυπώματος!
εικόνα Viber 2024 04 24 14 23 03 546

Έτοιμα και τα καλάθια- λαγοί που θα φιλοξενήσουν τα πασχαλινά μας κουλουράκια και αβγουλάκια!

εικόνα Viber 2024 04 24 14 26 22 042

εικόνα Viber 2024 04 15 14 21 17 458

Τα ταμπλό μας στολίστηκαν με τις πασχαλινές μας δημιουργίες!

εικόνα Viber 2024 04 15 14 20 59 227

Δύο εβδομάδες για τις διακοπές του Πάσχα και το σχολείο μας μετατράπηκε για μια ακόμη φορά σε εργαστήρι κατασκευής καρτών. Κάρτες για τους γονείς αλλά και κάρτες για τους νουνούς που θα μας φέρουν τη λαμπάδα. Δεν ξεχνάμε να γράψουμε πασχαλινές ευχές! Βάφουμε κόκκινα αβγά, φτιάχνουμε καλαθάκια και λέμε τα κάλαντα του Λαζάρου στη γειτονιά του σχολείου. Συνεχίζουμε με την αφήγηση της ιστορίας των Παθών του Χριστού και την ανάγνωση πασχαλινών παραμυθιών. Γίνεται αναφορά των εθίμων του Πάσχα. Αυτά και άλλα πολλά βρίσκονται στον παρακάτω πασχαλινό πίνακα σε στήλες, όπου συγκεντρώσαμε όλο το υλικό που θα αξιοποιήσουμε για την κατανόηση της γιορτής του Πάσχα.

Μετάβαση στο padlet.com

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι( η συνέχεια)

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

και γέμισαν τα δέντρα πεταλούδες.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

και γιόμισαν λουλούδια τα φορέματα.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

κι η φύση μοσχοβόλησε αρώματα.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

και γέμισαν οι αυλές φωνές και γέλια, τιτιβίσματα.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

κι ο ουρανός καθάρισε απ’τα μαύρα σύννεφα.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

και τα αυγά βάφηκαν κόκκινα,

τα σπίτια μοσχομύρισαν τσουρέκια

κι οι εκκλησιές έλαμψαν απ’τ’αγιοκέρια.

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

και γίναμε όλοι μια παρέα!

Φύσηξε ανοιξιάτικο αεράκι

κι ακούστηκε ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ πέρα ως πέρα!

Κ.Δ.

Ψάξτε και βρείτε λέξεις και εικόνες από το παραπάνω ποίημα που θυμίζουν Πάσχα. Έπειτα πάρτε χαρτί και χρώματα και ζωγραφίστε πασχαλινές εικόνες…Εμείς θα φωτογραφίσουμε τα έργα σας και θα τα προβάλλουμε με το γνωστό τρόπο.

Ακούσαμε το παραμύθι “Η πασχαλίτσα της αγάπης” από τη συγγραφέα Ιωάννα Κυρίτση Τζιώτη και ψάξαμε να βρούμε πού κρύβεται το Πάσχα! Το παραμύθι θα το βρείτε στον παραπάνω πασχαλινό  πίνακα καθώς και εμπλουτισμένο με ερωτήσεις κατανόησης. Τα παιδιά ανακάλυψαν πού κρύβεται το Πάσχα και στη συνέχεια ζωγράφισαν σκηνές από το παραμύθι που τους εντυπωσίασαν!

Όμως το ποίημα του Διονύσιου Σολωμού είναι αυτό που ξεχωρίζει γιατί αποτυπώνει το μήνυμα της μεγάλης γιορτής της Χριστιανοσύνης!

D5OqIvgWkAAwknK