Τελικό συνέδριο του Ευρωπαϊκού προγράμματος erasmus+ PROW

Tελικό συνέδριο του έργου ProW, με θέμα: «Ευημερία παιδαγωγών και επεκτασιμότητα
πολιτικών»

Ολοκληρώθηκε το διετές ευρωπαϊκό πρόγραμμα erasmus+ «Προωθώντας την ευημερία των
παιδαγωγών μέσω της ενίσχυσης θετικής συμπεριφοράς στην αγωγή πρώιμης παιδικής
ηλικίας (ProW)» με την παρουσίαση των αποτελεσμάτων εφαρμογής του προγράμματος το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στο
συνεδριακό κέντρο του Mediterranean Palace Hotel.

εικόνα Viber 2024 02 11 22 24 51 806

To σχολείο μας συμμετείχε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα erasmus+SW-PBS(SCHOOL WIDE POSITIVE BEHAVIOR SYSTEM) που συντόνιζε η διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και ο Δήμος Καλαμαριάς σε συνεργασία με το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδας. Τίτλος του προγράμματος :«Προώθηση της ευημερίας των παιδαγωγών μέσω της ενίσχυσης της θετικής συμπεριφοράς στην Αγωγή Πρώιμης Παιδικής Ηλικίας». Το έργο χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και εφαρμόστηκε από μια κοινοπραξία έντεκα(11) εταίρων στην Ελλάδα, την Κύπρο, την Πορτογαλία και τη Ρουμανία.  Το έργο στηρίχτηκε στο μοντέλο PERMA, το ακρωνύμιο της χαράς και της ευτυχίας. P=Positive emotions(θετικά συναισθήματα), E= engagement(δέσμευση), R= relationship(θετικές σχέσεις). M=meaning(νόημα) και Α= accomplisment(επίτευξη). Το έργο είχε στόχο τη δημιουργία ενός σχολικού πλαισίου που θα προωθούσε τη δημιουργία μιας θετικής σχολικής κουλτούρας με στόχο την ευημερία των παιδαγωγών και του γενικότερου σχολικού κλίματος. Ένα μαγικό ταξίδι ολοκληρώθηκε αλλά η βιωσιμότητα του προγράμματος συνεχίζεται απρόσκοπτα στο σχολείο μας γιατί απλά κάποια πράγματα όπως η καλλιέργεια των αξιών δεν έχουν αρχή και τέλος! Το φετινό πρώτο Εργαστήριο Δεξιοτήτων αναφορικά με τη Διαμεσολάβηση , δίνει βήμα και λόγο στα παιδιά να διαχειρίζονται δύσκολες καταστάσεις, αφού πρώτα όμως προηγήθηκε η δίμηνη επιμόρφωσή τους και η γνωριμία τους με τρόπους και εργαλεία βοηθητικά για τη διευθέτηση! Το όραμα αποτελεί τον ύψιστο στόχο όλων των μελών και η τοποθέτηση των ονομάτων τους σε αυτό τη μεγαλύτερη επιβράβευση της προσπάθειάς τους!

εικόνα Viber 2024 02 11 22 34 05 178

εικόνα Viber 2024 02 11 22 33 39 738

Στην εκδήλωση συμμετείχαν κυβερνητικοί εκπρόσωποι, εκπαιδευτικοί, ψυχολόγοι και
ακαδημαϊκοί, οι οποίοι εμβάθυναν σε θέματα όπως η επαγγελματική ανάπτυξη των
εκπαιδευτικών, το Παρατηρητήριο Ευημερίας & Σταδιοδρομίας Εκπαιδευτικών, η
παρουσίαση των κύριων αποτελεσμάτων του έργου και η πολιτική και αναμόρφωση με
βάση την έρευνα.
Η Διευθύντρια ΠΕ Δυτ. Θεσσαλονίκης, κ. Ευαγγελία Μπούτσκου, συμμετείχε στο πάνελ των
ειδικών που συγκροτήθηκε μετά το τέλος των εισηγήσεων, όπου τέθηκαν ερωτήσεις και
συζητήθηκαν σημαντικές προκλήσεις σχετικά με την ευημερία και την εξέλιξη της
σταδιοδρομίας των παιδαγωγών στη χώρα μας. Στο ίδιο πάνελ συμμετείχαν ο
Περιφερειακός Διευθυντής ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Αλ. Κόπτσης, η κ. Μ.
Τσιτουρίδου, καθηγήτρια στο ΔΙ.ΠΑ.Ε, η κ. Χρ. Αράπογλου, Δήμαρχος Καλαμαριάς, ενώ τη
συζήτηση συντόνισε ο κ. Αθ. Γρηγοριάδης, καθηγητής του Α.Π.Θ.

εικόνα Viber 2024 02 11 22 40 44 096

Πηγή πληροφοριών:https://dipe-v-thess.thess.sch.gr/deltio-typoy-teliko-synedrio-toy-ergoy-prow-me-thema-eyimeria-paidagogon-kai-epektasimotita

Στον παρακάτω πίνακα έχουμε συγκεντρώσει όλο το υλικό που παράχθηκε κατά τη διάρκεια των δύο  χρόνων. Παραθέτουμε το όραμα της τάξης, τις τρεις αξίες, ασφάλεια, υπευθυνότητα, ευγένεια και τις αναμενόμενες συμπεριφορές, κοινωνικές ιστορίες αναφορικά με τις αξίες, ψηφιακά παιχνίδια για την εμπέδωση και αξιολόγηση.

Μετάβαση στο padlet.com