Γιορτάζουμε την Ειρήνη!

Beautiful Dove Animated Gifs | Bird gif, Animation, Beautiful summer wallpaper

H φετινή μας γιορτή είναι αφιερωμένη στην Ειρήνη , σ’αυτό το υπέρτατο αγαθό που αποτελεί τη βάση για την ευημερία λαών και κρατών. Ο ποιητής μας, Γιάννης Ρίτσος δίνει ακριβώς το νόημα της Ειρήνης σε ένα από τα ποίηματά  του.

.jpg

Οι τελευταίοι στίχοι αποτέλεσαν τον επίλογο αλλά και το σύνθημα της γιορτής για την επέτειο του ΟΧΙ.

«δέρφια,
με
ς στην ερήνη διάπλατα νασαίνει λος κόσμος
με
λα τα νειρά μας
Δ
στε τα χέρια δέρφια μου,
α
τό ‘ναι ερήνη.»

Τα παιδιά την τελευταία εβδομάδα βίωσαν στις πρόβες το πνεύμα της Ειρήνης, τραγούδησαν, ζωγράφισαν γι’αυτήν! Παραθέτουμε στιγμιότυπα από τη γιορτή της Πέμπτης! Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!

Η γιορτή του Τ1 με υπότιτλους

Να ευχαριστήσουμε την περσινή μας μαθήτρια, την Παρασκευή, που αντικατέστησε επάξια τον ρόλο της Ειρήνης τελευταία στιγμή στο θεατρικό μας δρώμενο! Το σχολείο μας είναι πάντα ανοιχτό για τους παλιούς μαθητές μας!

Αλλά και χωρίς υπότιτλους!

Και η γιορτή του Τ2!

Great Animated Dove Gifs