ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ 2ο ΚΕ.Σ.Υ Β’ ΑΘΗΝΑΣ -ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ

Παρακάτω σας παραθέτουμε  την επιστολή του 2ου ΚΕ.Σ.Υ  Β’ Αθήνας, η οποία αναφέρεται σε τρόπους επικοινωνίας και υποστήριξης:

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ 2ο ΚΕΣΥ Β΄ ΑΘΗΝΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ- ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Ο “Ύμνος εις την Ελευθερία” γράφτηκε το Μάιο του 1823 στη Ζάκυνθο, από τον ποιητή Διονύσιο Σολωμό.

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου. Δομήνικος Θεοτοκόπουλος ή Ελ Γκρέκο (1596-1960). Μουσείο Πράδο, Μαδρίτη.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε να είστε όλοι καλά, να περνάτε όμορφες στιγμές με τα παιδιά σας και να κάνετε υπομονή..

Οι συνθήκες μας κρατούν μακριά από το νηπιαγωγείο και όλοι προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα.

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε ιστοσελίδες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες και ενδιαφέρουσες για τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών σας.

Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων θα βρείτε εγκεκριμένο παιδαγωγικό υλικό:

Γνωστικά αντικείμενα νηπιαγωγείου

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ

Επειδή υπάρχουν περισσότεροι θησαυροί στα βιβλία απ’ότι σ’ ολόκληρη τη λεία των πειρατών στη Νήσο των Θησαυρών, μπορείτε να διαβάσετε στα παιδιά σας βιβλία από αυτά που ήδη διαθέτετε και τους αρέσουν ή μπορείτε να δανειστείτε και να διαβάσετε βιβλία από:

α) Την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος :

Ηλεκτρονικό αναγνωστήριο

β) Μπορείτε επίσης να μπείτε στην ιστοσελίδα Μικρός Αναγνώστης

και να ξεφυλλίσετε βιβλία γνωστών συγγραφέων με αφήγηση ηθοποιών.

γ) Εάν επιθυμείτε να ψάξετε και να ανακαλύψετε την ψηφιακή βιβλιοθήκη του εκδοτικού οίκου “Πατάκης”, επισκεφθείτε την σελίδα των εκδόσεων και με την βοήθεια του κέρσορά σας θα εντοπίσετε τα 23 ηχητικά βιβλία που κρύβονται στην βιβλιοθήκη:

Η ξακουστή βιβλιοθήκη της μάγισσας Σουμουτού

Επιστρέφουμε με περισσότερες προτάσεις..

Απολύμανση 16/3

Αγαπητοί γονείς ,

σήμερα μας ενημέρωσαν από τον δήμο οτι θα πραγματοποιηθεί απολύμανση στο σχολείο μας. Παρακαλείσθε όσοι από εσάς χρειάζεστε βεβαιώσεις ή άλλα έγγραφα, να επικοινωνείτε με το σχολείο από αύριο 17/3.

Ευχόμαστε καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όλους.

Μένουμε σπίτι!

Οι νηπιαγωγοί

Αναστολή λειτουργίας

Αγαπητοί γονείς,

λόγω των πανελλαδικά αυξανόμενων κρουσμάτων του κοροναϊού,  αναστέλλεται η λειτουργία του σχολείου μας μέχρι τις 25 Μαρτίου.

Οι νηπιαγωγοί