Τα νήπια ήρθαν σε επαφή με αρκετούς πίνακες καλλιτεχνών που απεικόνιζαν χειμωνιάτικα τοπία. Αποφασίσαμε να σταθούμε σ’ έναν πίνακα του Claude Monet “Το κόκκινο μαντήλι”. Μιλήσαμε για αυτόν και στη συνέχεια τα παιδιά ζωγράφισαν τον κήπο έξω από το παράθυρο, με τέμπερες μεγάλα πινέλα και σφουγγαράκι.
Στην ερώτηση ποιος ή ποια θα μπορούσε να στέκεται στον κήπο έξω από το παράθυρο, ακούστηκαν ιδέες και προτάσεις απ’ τις οποίες επιλέξαμε κάποιους ήρωες παραμυθιών. Το αποτέλεσμα μοναδικό. Στο χειμωνιάτικο τοπίο στέκονταν η Χιονάτη, ο Παπουτσωμένος Γάτος, ο μικρός Πρίγκιπας, η Μουλάν, ο Ρομπέν των Δασών και άλλοι πολλοί ήρωες παραμυθιών.
Στη συνέχεια, ένα ένα τα παιδιά αφηγήθηκαν μια νέα ιστορία για τον ήρωα τους. Ο κάθε ήρωας από τον κήπο του σπιτιού του μια χειμωνιάτικη ημέρα, βρισκόταν σ’ έναν πίνακα γνωστού καλλιτέχνη, απ’ όπου ξεκινούσε μια νέα περιπέτεια μέσω της φαντασίας των μικρών μας μαθητών. Με έναν μαγικό τρόπο τα νήπια συνέδεσαν την εποχή του χειμώνα με την τέχνη και την δημιουργία νεών παραμυθιών. Μπορείτε να απολαύσετε τις ιστορίες των μικρών καλλιτεχνών μας στα βίντεο που ακολουθούν: