“Οι Μουσικές του Κόσμου” – ΜεΛωΔιΚέΣ ΕξΕρΕυΝήΣεΙς

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν “Οι Μελωδικές Εξερευνήσεις”, με τις Μουσικές του Κόσμου.
Με οδηγό τη φαντασία τους, οι μαθητές/ριες του Νηπιαγωγείου μας, με καμήλες, βάρκες, αερόστατα γύρισαν όλη τη Γη (Ελλάδα, Ιταλία, Αφρική, Ιαπωνία, Ρωσία, Β. & Ν. Αμερική).
Σε κάθε  σταθμό, γνώριζαν τις μουσικές μέσω παιχνιδιών ενεργητικής ακρόασης, ενώ είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν πίνακες και τη λαϊκή τέχνη, με μουσικοκινητικό τρόπο. Τις δράσεις συνόδευε ζωντανή μουσική και ηχογραφημένα αποσπάσματα απ’ την κάθε χώρα που τα νήπια επισκέπτονταν.

Στο τέλος, όλοι πήραν έναν μικρό πίνακα ζωγραφικής από εκείνους που είδαν, σαν εισιτήριο, προκειμένου νοερά να μεταβαίνουν όποτε το επιθυμούν, στον κόσμο και στις μουσικές του.

Τα πνευματικά δικαιώματα κάποιων φωτογραφιών και της μουσικής ανήκουν στους δημιουργούς τους.