Τμήμα 1: Ημέρα Γονέα

hg3

Με χαρά τα παιδιά του τμήματος 1, υποδέχτηκαν τον μπαμπά συμμαθήτριάς τους. Στην παρεούλα έγινε κουβέντα σχετικά με το αγαπημένο μας ζώο. Με αφορμή την ιδέα αυτή του μπαμπά, τα παιδιά ζωγράφισαν το ζώο εκείνο που θαυμάζουν περισσότερο και στη συνέχεια στον κύκλο μας του παρουσίασαν το καθένα χωριστά τη ζωγραφιά του, λέγοντας δυο λόγια γι’ αυτήν. Ταυτόχρονα, στο διαδραστικό πίνακα της τάξης βλέπαμε το αγαπημένο ζωάκι που παρουσιάζονταν από κάθε μαθητή/ρια. Τα νήπια είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν, να μοιραστούν μια ιστορία προσωπική, να εξηγήσουν κάτι που έβλεπαν είτε στον πίνακα, είτε στη ζωγραφιά τους, με ακροατή έναν άλλο ενήλικα πέραν των νηπιαγωγών. Επίσης, θαύμασαν και χειροκρότησαν τη ζωγραφιά του/της διπλανού/ής τους.
Στο τέλος, έκαναν μια ομαδική αγκαλιά στον μπαμπά και θέλησαν να του δείξουν ένα καινούργιο χορό που πρόσφατα έμαθαν. Όλες οι ζωγραφιές έγιναν ένα βιβλίο για τη συμμαθήτριά τους, ώστε τόσο εκείνη, όσο και ο μπαμπάς της να θυμούνται αυτήν την όμορφη ώρα που πέρασαν στην τάξη, στο πλαίσιο της “Ημέρας Γονέα” στο σχολείο μας.

hg2       hg