Δείγμα σελίδας

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΡΟΔΟΥ
    ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΕΝΤΡΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ

Αγαπητοί και Αγαπητές Εκπαιδευτικοί,
    Για μια ακόμη χρονιά το σύνθετο και δημιουργικό πρόγραμμα του Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου, «ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ» ολοκληρώθηκε, με την δική σας θετική ανταπόκριση και την αθρόα συμμετοχή μαθητών και μαθητριών όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, από σχολεία όλου του νησιού της Ρόδου, αλλά και από άλλα νησιά της Δωδεκανήσου.
    Οι φετινές «ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ» τίμησαν την 100η επέτειο από την Μικρασιατική Καταστροφή με επιλογές σύγχρονων βιβλίων καταξιωμένων συγγραφέων και εικονογράφων παιδικής λογοτεχνίας σε συνεργασία με τις Εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ, τα οποία αποτέλεσαν την αφετηρία και την αφορμή για να μελετήσουν τα παιδιά την εποχή, τα γεγονότα, να εμπνευστούν και να δημιουργήσουν με τον πιο εποικοδομητικό τρόπο.
    Πολλά συγχαρητήρια σε όλες και όλους που τιμήσατε και φέτος την δράση μας και μας δώσατε την ευκαιρία να αξιολογήσουμε υπέροχες κατασκευές και ζωγραφιές στο πλαίσιο του εικαστικού διαγωνισμού, αλλά και να διαβάσουμε μοναδικά ποιήματα και πρωτότυπα κείμενα των παιδιών στο πλαίσιο του διαγωνισμού δημιουργικής γραφής «Μικροί Λογοτέχνες».
    Πρόθεσή μας είναι όσοι και όσες διακρίθηκαν στους φετινούς διαγωνισμούς να παραλάβουν το αναμνηστικό τους δίπλωμα πριν τη λήξη της λειτουργίας των σχολείων. Όμως, λόγω πρακτικών θεμάτων δεν είναι δυνατόν να επισκεφθούμε τα σχολεία και να παραδώσουμε από κοντά τα Βραβεία και τους Επαίνους στις μαθήτριες και τους μαθητές που διακρίθηκαν.
    Παρακαλούμε να παραλάβετε από τα γραφεία μας στην Οδό Αντ/χου Λάσκου 10α (στην πλαγιά του Μόντε Σμιθ) τα Βραβεία και τους Επαίνους όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 09:30 – 14:30.
    Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιαδήποτε πληροφορία: 22410-32510, 32520
    ή να στείλετε το ηλεκτρονικό σας μήνυμα: writerscenterrhodes@gmail.com

Σας ευχαριστούμε και σας περιμένουμε στις επόμενες «ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ»!

• Αφήστε μια απάντηση