~~~Το σώμα μου-5 Αισθήσεις~~~

0

Συγγραφέας: 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΣΚΙΝΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-11-2023

Σε συνέχεια της ενότητας που αφορούσε στον εαυτό μας και, μέσα στο πλαίσιο της διαδικασίας για «την ανάπτυξη του σωματικού και αισθητικού γραμματισμού» όπως αναφέρεται και στο Πρόγραμμα Σπουδών για την Προσχολική Εκπαίδευση, σειρά είχε η ενότητα που αφορούσε στο ανθρώπινο σώμα. Διαβάσαμε σχετικά βιβλία που διαθέτει η βιβλιοθήκη του σχολείου μας.
DSCN6619 P1010434
Τα βιβλία έμειναν στη γωνία της γραφής για τις επόμενες ημέρες ώστε να δοθεί η δυνατότητα σε όλα τα παιδιά να ξεφυλλίσουν και να μελετήσουν το πλούσιο και τόσο ενδιαφέρον εικονογραφημένο υλικό. Συστηθήκαμε και με τα λιγότερα γνωστά σημεία του σώματος μας (αγκώνας, αστράγαλος, γάμπα κτλ) και παίξαμε με τις λέξεις ανασυνθέτοντας τις.

Μετά ψάξαμε όμοιες καταλήξεις: κοιλιά- μηλιά ή χέρι-μαχαίρι κτλ και άλλα παρόμοια παιχνίδια.
Άνοιγμα φωτογραφίας
Δημιουργήσαμε το πρόσωπο που μας φαίνεται πιο αστείο ή πιο όμορφο ή πιο περίεργο.

Ξύσαμε λίγο το κεφάλι προσπαθώντας να βρούμε τις λύσεις σε παροιμίες όπως «Ανεβαίνει, κατεβαίνει και στην ίδια θέση μένει.( τα χείλη)) ή Ανοίγω το κλουβί και τρυγόνα κελαηδεί.( η γλώσσα)»
IMG 20161012 051631 1
Σε βίντεο είδαμε απαραίτητα οπτικοακουστικό υλικό αφού η ενότητα προσφέρεται για πλούσια και συμβολική αναπαράσταση.
Σε ομάδες τα παιδιά ζωγράφισαν κάποια από τα όργανα του ανθρώπινου σώματος. Ένα από τα παιδιά προσφέρθηκε να γίνει το μοντέλο μας και τοποθετήσαμε πάνω σε αυτό τα όργανα που είχαμε ζωγραφίσει.

Παίξαμε αρκετές φορές το αγαπημένο ντόμινο με τα μέρη του σώματος.
Φυσικά το ύψος μετρήθηκε και το σημειώσαμε σε θέση που θα παραμείνει εκεί όλη τη χρονιά για να βλέπουμε την πρόοδο μας..
Οι 5 μου αισθήσεις
Εξερευνώντας τις πέντε μου αισθήσεις, είδαμε πολλά παραδείγματα και παίξαμε αρκετά παιχνίδια στον κύκλο.

Το πιο ενδιαφέρον όμως ήταν όταν μυρίσαμε διάφορες μυρωδιές από αληθινά υλικά: Ξύδι, ξύλο κανέλας, βανίλια σε σκόνη, πράσινο σαπούνι, μοσχοκάρυδο, ελληνικό καφέ και άλλα…

Ακουμπήσαμε διάφορες υφές από το επιτραπέζιο παιχνίδι. Μα τι ικανοποίηση υπάρχει στα πρόσωπα τους κάθε φορά που μάντευαν σωστά την υφή!

..

IMG 20161014 032327 DSCN3625

ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙς

1ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ   ΜΟΥ , ΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ ;;
ΝΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ, ΝΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ …ΚΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑς ΚΟΙΤΩ!!

2ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΟΥ,ΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ;
ΝΑΤΑ ΒΡΗΚΑ, ΝΑΤΑ ΒΡΗΚΑ .. ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΥΩ  ΤΩΡΑ

ΟΛΑ  ΣΤΟΛΕΠΤΟ

3ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΜΟΥ,ΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΩ;
ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ,ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ…ΚΑΙ ΜΥΡΙΖΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΨΗΤΟ!!!

5ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ;΄
ΝΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ  ΓΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΥΤΩ

4ΕΧΑΣΑ ΤΑΧΕΡΙA ΜΟΥ, ΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ ;
ΝΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ, ΝΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑ…. ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΩ!!

Αυτές τις ημέρες εκμεταλευόμαστε τον όμορφο καιρό και κάνουμε πολλά ψυχοκινητικά παιχνίδια στον υπέροχο κήπο του σχολείου μας