Πλησιάζουν οι μέρες που θα ολοκληρωθεί αυτή η σχολική χρονιά. Για τα νήπια μας όμως θα ολοκληρωθεί και το πρώτο στάδιο της εκπαίδευσης τους: Η προσχολική εκπαίδευση. Πού θα πάμε μετά από εδώ; Πώς είναι εκεί; Τι να περιμένω; Είναι ερωτήματα που κάνουν τα νήπια μας να αγωνιούν και αυτές τις ημέρες ασχοληθήκαμε με θέματα που αφορούν ακριβώς στην ομαλή μετάβαση στην επόμενη σχολική μονάδα που αναμένεται να τα υποδεχθεί: το Δημοτικό Σχολείο! Στην ολομέλεια εξηγήσαμε τη διαφορά μεταξύ νηπίων και προνηπίων. Τα προνήπια μας θα είναι τα μεγάλα παιδιά από την επόμενη σχολική χρονιά! Τα νήπια μας θα πάνε στο Δημοτικό Σχολείο και εκεί θα περιμένουν να ενωθούν και πάλι με τους φίλους τους που αφήνουν φέτος στο Νηπιαγωγείο (ήταν ισχυροί οι δεσμοί που αναπτύχθηκαν ανάμεσα σε νήπια και προνηπια!!). Κάθε παιδί έλαβε τον λόγο και μίλησε για το πώς νιώθει που θα πάει τώρα σε ένα σχολείο, μίλησε για τον ενθουσιασμό και τις ανησυχίες του. Με την βοήθεια σχετικών κάρτών αναφοράς της κα Ζήση (http://dreamskindergarten.blogspot.com/2012/05/blog-post_12.html) μιλήσαμε για τα αντικείμενα που έχουμε και εμείς στο νηπιαγωγείο αλλά και το δημοτικό. Είδαμε μία αληθινή μαθητική τσάντα με τα βιβλία της Α’ Δημοτικού από μαθητή που είχε ολοκληρώσει την τάξη και είχε όλα τα τετράδια και βιβλία γραμμένα. Πόσο διαφορετικά ήταν τα γραμματάκια του στην πρώτη σελίδα και πόσο όμορφα στην τελευταία. Τα παιδιά αντιλήφθηκαν την εξέλιξη στην πορεία του μαθητή σε ότι αφορά στον γραφικό του χαρακτήρα. Με ενδιαφέρον ξεφύλλισαν τα σχολικά εγχειρίδια της Γλωσσας, των Μαθηματικών και της Μελέτης. Τα βιβλία αυτά παρέμειναν για τις επόμενες στην γωνιά της γραφής. Παρατηρήσαμε ότι συχνά πήγαιναν και τα παρατηρούσαν με μεγάλη προσοχή και απορία.. Η κα Ειρήνη φρόντισε να πάει να φωτογραφίσει κάποια σημεία του Δημοτικού Σχολείου του χωριού (είσοδος, αίθουσες, βιβλιοθήκη, προαύλιο, γραφείο Διευθυντή, γραφείο διδασκόντων, αίθουσα εκδηλώσεων). Τις φωτογραφίες αυτές δείξαμε στα παιδιά και συζητήσαμε σχετικά με τους χώρους και τις διαφορές και ομοιότητες με δικό μας σχολείο.. Οι απορίες και οι ερωτήσεις και οι παρατηρήσεις πολλές. Αποφασίσαμε ότι πρέπει να πάμε από κοντά να τα δούμε όλα! Ωωω! Μία μικρή εκδρομή!: Πόσος ενθουσιασμός! Η κα Σέβα μερίμνησε να κάνει τις σχετικές συνεννοήσεις με τον Διευθυντή του Δ.Σ. και τις δασκάλες της Α’ τάξης για να δεχτούν μία ωριαία επίσκεψη μας. Δε θα πάμε και με άδεια χέρια! Φτιάξαμε μία αφίσα ως δώρο για το σχολείο. Φτάσαμε και μπήκαμε στην αίθουσα. Καθίσαμε ανάμεσα τους. Παρακολουθήσαμε το μάθημα, την ανάγνωση από τα παιδιά και γράψαμε και μεις στο πίνακα. Στο τέλος τραγουδήσαμε και όλοι μαζί ένα χαρούμενο τραγούδι! Ώρα για γυμναστική! Ο κ. Περικλής μας περίμενε στο γήπεδο του μπάσκετ. Η κα βροχούλα όμως είχε άλλη γνώμη και δεν άφησε να ολοκληρώσουμε τις ασκήσεις… Σειρά είχε το διάλειμμα! Φάγαμε το κολατσιό μας μαζί με τα παιδιά του Δημοτικού, είδαμε τα μεγαλύτερα αδελφάκια μας και τους παλιούς συμμαθητές μας που ήταν πέρυσι και εκείνα νήπια! Η κυρία της Θεατρικής Αγωγής έκανε πρόβα με τα παιδιά της Δ’ τάξης. Μας προσκάλεσε να παρακολουθήσουμε. Είδαμε μέρος από την πρόβα του θεατρικού και χορογραφίες που ετοίμαζαν. Πόσο υπέροχη εμπειρία! Αυτό είναι το Δημοτικό! Νιώσαμε πολύ άνετα και ευπρόσδεκτοι χάρη στα παιδιά και τους δασκάλους και τις δασκάλες που γνωρίσαμε εκεί. Σας ευχαριστούμε για το όμορφο αυτό ταξίδι!
Enter
ΨΑΞΤΕ ΕΔΩ ,,
Όσα πραγματικά πρέπει να ξέρω, τα έμαθα στο Νηπιαγωγείο!!
Όσα πραγματικά πρέπει να ξέρω για το πώς να ζω, τι να κάνω και πώς να είμαι, τα έμαθα στο νηπιαγωγείο. Η σοφία δε βρισκόταν στην κορυφή του σχολικού βουνού, αλλά εκεί, στα βουναλάκια από άμμο, στο νηπιαγωγείο.
Αυτά είναι τα πράγματα που έμαθα:
Να μοιράζεσαι τα πάντα.
Να παίζεις τίμια.
Να μη χτυπάς τους άλλους.
Να βάζεις τα πράγματα πάλι εκεί που τα βρήκες.
Να καθαρίζεις τις τσαπατσουλιές σου.
Να μην παίρνεις τα πράγματα που δεν είναι δικά σου.
Να λες συγγνώμη, όταν πληγώνεις κάποιον.
Να πλένεις τα χέρια σου πριν από το φαγητό.
Να κοκκινίζεις.
Ζεστά κουλουράκια και κρύο γάλα κάνουν καλό.
Να ζεις μια ισορροπημένη ζωή· να μαθαίνεις λίγο, να σκέπτεσαι λίγο, να σχεδιάζεις, να ζωγραφίζεις,
να τραγουδάς, να χορεύεις, να παίζεις και να εργάζεσαι κάθε μέρα από λίγο.
Να παίρνεις έναν υπνάκο το απόγευμα. Όταν βγαίνεις έξω στον κόσμο, να προσέχεις την κίνηση, να κρατιέσαι από το χέρι και να μένεις μαζί με τους άλλους.
Να αντιλαμβάνεσαι τα θαύματα. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε βρίσκονται κάπου εδώ μέσα. Ο χρυσός κανόνας, η αγάπη και οι βασικές αρχές υγιεινής· η οικολογία, η πολιτική, η ισότητα και η υγιεινή ζω
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα