Ενδοσχολική δράση αγωγής υγείας “Υγιεινή των χεριών

“Υγιεινή των χεριών”

Σήμερα 19 Οκτωβρίου 2023, επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι ιατροί του Δικτύου Πρόληψης και Προαγωγής της Υγείας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για την προγραμματισμένη υλοποίηση ενδοσχολικού βιωματικού εργαστηρίου.

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν στο βιωματικό εργαστήρι, ενημερώθηκαν ευχάριστα και σύμφωνα με το αναπτυξιακό επίπεδο της ηλικίας τους για τα καλά και κακά μικρόβια και αφυπνίστηκαν για την καθαριότητα των χεριών, το πλύσιμο και σκούπισμα των χεριών, σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών του Δικτύου.

Ευχαριστούμε πολύ τις ιατρούς και τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για τις χρήσιμες και τόσο σημαντικές δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών από την προσχολική ηλικία.

Διαφάνεια2 1

Διαφάνεια1 1